Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Kampania – „uprzątnijmy” zużyte baterie z domów

Macedonia: Kampania – „uprzątnijmy” zużyte baterie z domów

„Uprzątnijmy je” – to tytuł kampanii mającej na celu propagowanie zbierania zużytych baterii, które wyrzucone w domu lub w biurze stanowią ukryte źródło zagrożenia ludzkiego zdrowia. Kampania rozpocznie się 1 grudnia i jest częścią ustawy o gospodarowaniu zużytymi bateriami i akumulatorami. Lekarze ostrzegają, że niezbędne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szkodliwości zużytych baterii, które ludzie nierzadko przechowują w domu, nie zdając sobie sprawy z faktu, że są one niebezpieczne dla zdrowia i życia.
– Nie możemy żyć bez monitorów, czujników dymu czy telefonów, należy jednak zapobiegać możliwym konsekwencjom nieprawidłowego składowania zużytych baterii i posiadać wiedzę na temat metod uniknięcia tego problemu – mówi dr Sneżana Stojkovska.
W większości krajów europejskich problem zużytych baterii rozwiązywany jest za pomocą różnorodnych akcji i kampanii, jednakże eksperci podkreślają, że najważniejszą kwestią jest uświadomienie ludzi o sposobach właściwego postępowania w przypadku znalezienia pustej baterii. We współpracy z ministerstwem środowiska i przy wsparciu ambasady Szwecji, Norwegii i Słowacji kampania „uprzątnijmy je” będzie uzupełnieniem trwającego projektu „Ajde Makedonija”, mającego na celu zapewnienie zrównoważonego zarządzania odpadami w Macedonii oraz usunięcie nielegalnie wyrzucanych odpadów.
W ramach kampanii, przed szkołami, większymi sklepami oraz budynkami gminy zostaną ustawione specjalne punkty zbiórki zużytych baterii. Będą miały kształt dużych walców, przypominających baterię.

Tekst: 24vesti.com.mk, tłum. i red. Zofia Dembowska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE