Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Kilkanaście nowych fabryk w 2012 r.

Macedonia: Kilkanaście nowych fabryk w 2012 r.

Premier Republiki Macedonii, Nikola Gruevski ogłosił, że w tym roku nastąpi inwestycyjny boom. Dziesięć firm zagranicznych już podpisało umowy o inwestycjach w Macedonii, z kolejnymi dziesięcioma negocjacje są w fazie końcowej. Drogie kampanie reklamowe, imprezy typu „Roadshow” [spotkania z inwestorami w różnych miejscach kraju – przyp. red.] oraz akcje promocyjne kraju zaczęły przynosić rezultaty, gdyż mimo nasilania się kryzysu wzrasta ilość firm zagranicznych decydujących się na otwarcie fabryki w Macedonii. Tylko w grudniu ubiegłego roku rządowy zespół gospodarczy uczestniczył w kilku imprezach „Roadshow” w Austrii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Singapurze oraz Japonii.

W tym roku zostanie otwartych kilkanaście zakładów produkcyjnych. Przyczyną są niskie podatki oraz tania siła robocza. Wśród inwestorów jest m.in. belgijska firma produkująca autobusy Van Hool, mająca zamiar zainwestować od 17 do 20 mln EUR oraz niemiecka firma produkująca części samochodowe dla Mercedesów klasy S, której wartość inwestycji wyniesie 40 mln EUR. Rząd oczekuje, że jest to początek nowej fali inwestycji zagranicznych.

Już w pierwszym miesiącu ubiegłego roku dwie firmy zagraniczne ogłosiły, że planują inwestycje w Macedonii, a do połowy roku liczba ta sięgnęła ośmiu.

Kryzys w Europie, wysokie koszty opłacenia pracowników oraz niepewność na rynkach europejskich to główne powody, które sprawiają, że inwestorzy przenoszą część produkcji do Macedonii. Wysiłki rządu pokazały, że nawet w warunkach kryzysu intensywna kampania i dobra strategia może przyciągnąć zagranicznych inwestorów.

 

Tekst i zdj.: kapital.com.mk, tłum. i red. Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE