Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: „Kobieta, która otarła swoje łzy” w Berlinie

Macedonia: „Kobieta, która otarła swoje łzy” w Berlinie

Podczas zbliżającego się Festiwalu Filmowego w Berlinie, w sekcji Panorama Special swoją światową premierę będzie mieć film w reżyserii Teony Strugar-Mitevskiej.
– To dla nas zaszczyt, że „Kobieta, która otarła swoje łzy” („Ženata, koja gi izbriša svoite solzi”) będzie wyświetlana tam, gdzie przydzielane są nagrody dla najlepszych twórców. Pokaz premierowy odbędzie się w jednej z największych sal kinowych w Berlinie. W tym samym dniu odbędzie się także konferencja prasowa – powiedziała Labina Mitevska (odtwórczyni jednej z głównych ról) na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się w siedzibie Funduszu Filmowego Republiki Macedonii.
Pierwsze reakcje osób, które przedpremierowo obejrzały film, były pozytywne. Uwagę przyciąga reżyseria, aspekt wizualny oraz gra aktorska.
– Moim zdaniem to najlepszy film Teony. I zapewniam was, że dzięki niemu, Macedonia będzie godnie reprezentowana w Berlinie. Możemy być dumni – stwierdziła.
W ostatnich latach twórcom filmowym przyznano znaczne środki finansowe, które wsparły rozwój macedońskiej kinematografii. Efekty zdają się mówić same za siebie.
– Jeśli chcemy być rozpoznawalni, musimy być obecni na trzech największych festiwalach filmowych: w Cannes, Berlinie i Wenecji i powinniśmy się tam pojawiać każdego roku – stwierdziła Labina Mitevska.
Film opowiada o dwóch kobietach z pochodzących różnych krajów – Macedonii i Francji, których losy splatają się w dziwnych okolicznościach. Odtwórczynią głównej roli jest Victoria Abril, a Labina Mitevska gra Ajsę. W filmie udział wzięli także: Jean i Marie Calais oraz Arben Bajraktaraj z Francji, Petar Musevski ze Słowenii oraz Firdaus Nebi, Petar Gorko, Żaklina Stevanovska-Drnaszin, Maja Veljković, Rujisz Begovska, Temer Ibrahim, Bereda Reszhit. W filmie postaci posługują się językiem macedońskim, francuskim i tureckim.
Pierwszy klaps filmu został zrealizowany w Macedonii, a zdjęcia na planie miały miejsce przede wszystkim w okolicach miejscowości Radovisz, w pobliżu Buczim, na terenach rezerwatu Jasen oraz w Skopju. 12 dni zdjęciowych odbyło się w Weimarze w Niemczech. Nagrania ukończono w maju 2011 roku.
Postprodukcję przeprowadzono w Niemczech, Belgii, Słowenii i Serbii. Montażystą był Brytyjczyk Nicolas Gaster. Film zrealizowano w koprodukcji Macedonii, Słowenii, Belgii i Niemiec, a głównym producentem są  „Siostry i Brat Mitevscy – Produkcja”.
Dofinansowanie na łączną kwotę 1,93 mln EUR, pochodzi przede wszystkim z Funduszu Filmowego Republiki Macedonii, a także podobnych organizacji w Słowenii, Belgii, Niemiec (MDM), jak również z Euroimage. Producentem wykonawczym jest Luminari Productions z Macedonii, reprezentowane przez Anę Jordanovą, twórcą scenografii jest Vuk Mitevski, a kostiumografem Monika Lomber. Dystrybucją filmu w Macedonii zajmuje się Manaki Film.

Tekst: kurir.mk, tłum. i red.  Beata Sodo-Bednarczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE