Home / Bałkany / Macedonia: Kruszevo – Miasto Kultury 2014
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Macedonia: Kruszevo – Miasto Kultury 2014

Ministerstwo Kultury w Macedonii ogłosiło, że Miastem Kultury w 2014 roku zostanie Kruszevo. Po rozpatrzeniu wszystkich wniosków złożonych w ramach państwowego projektu uznano, że spełnia ono wszystkie wymogi i jest idealnym kandydatem w konkursie.

Kruszevo znajduje się w południowo-zachodniej części Macedonii i jest najwyżej położonym miastem na Bałkanach (1350 m n.p.m.). Było stolicą trwającej przez 10 dni w 1903 roku niepodległej Republiki Kruszevskiej. W Kruszevie urodzili się m.in. Nikola Karev, Pitu Guli oraz Tosze Proeski. Miasto bierze udział również w innym projekcie finansowanym przez Ministerstwo Kultury – Etno Miasto.

Kruszevo obejmuje w swoim programie różnorodne działania artystyczne, a zostając „Miastem Kultury 2014” zostały one wzbogacone o kolejne festiwale i manifestacje kulturowe. Przewidywane są m.in. koncerty muzyki rozrywkowej i sakralnej, wystawy malarskie i fotograficzne, spotkania literackie, dziecięcy festiwal teatralny. W programie mają wziąć udział sławni artyści z różnych pokoleń.

Gmina posiada możliwości przestrzenne do realizacji tak dużych przedsięwzięć. Wydarzenia będą odbywać się na głównym placu miasta, przy Jeziorze Kruszewskim oraz przy pomniku powstania ilindeńskiego.

Zdaniem komisji wybór Kruszeva jako Miasta Kultury 2014 przyczyni się do rozwoju gminy i promowania kultury w tym regionie, do ożywienia działań artystycznych lokalnych mieszkańców oraz wspomoże turystykę. W listopadzie zeszłego roku na portalu bałkanistyka.org można było przeczytać artykuł poświęcony problemom związanym z turystyką w Kruszevie.

Źródła:
cooltura.mk, plusinfo.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE