Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: lider opozycji oskarżony o szpiegostwo
zoran-zaev

Macedonia: lider opozycji oskarżony o szpiegostwo

Na oficjalnych stronach Unii Europejskiej pojawił się dziś wieczorem komunikat rzecznika ws. ostatnich wydarzeń w Macedonii. Poinformowano, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Skopje potwierdza, że cztery osoby, w tym: Zorana Zaeva, Zorana Veruszevskiego i jego żonę oskarżono o szpiegostwo i wysuwanie gróźb karalnych pod adresem przedstawicieli macedońskiego rządu, w celu obalenia porządku konstytucyjnego.

Ponieważ powyższe oskarżenia są niezmiernie poważne, serwisy unijne przypominają o prawie jednostki do niezależnego i transparentnego dochodzenia, w oparciu o zasadę domniemania niewinności i standarów międzynarodowych. Jednocześnie Unia wyraża zaniepokojenie kształtem dialogu politycznego w Macedonii i wzywa partie polityczne kraju do wycofania się z akcji, ktore mogłyby zaostrzyć sytuację. Powyższy komunikat sugeruje, że Unia Europejska podchodzi do zarzutów z rezerwą.

Zoran Zaev jest przywódcą opozycyjnej partii socjaldemokratycznej, SDSM. Premier kraju, Nikola Gruevski oskarżył go dziś w telewizji o szpiegostwo i usiłowanie dokonania przewrotu. Zaev został zmuszony do zdania paszportu, nie może przekroczyć granic Macedonii. Zoran Veruszevski, b. szef służb specjalnych został aresztowany w ubiegłym tygodniu, sprawa przeciwko niemu (z tych samych przyczyn) już się toczy. Po konferencji prasowej tłum popleczników VMRO ruszył na siedzibę SDSM, gdzie zatrzymała ich policja.

Zaev od kilku miesięcy groził upublicznieniem „bomby politycznej”, która by skompromitowała premiera Gruevskiego i zmusiła rząd VMRO-DMNE do ustąpienia i występując dziś wieczorem oznajmił, że zarzuty przeciwko niemu wysunięte mają go od tego powstrzymać. Powiedział również, że ma dowody pozyskane od tajnych służb, które udowadniają, że rząd szpiegował tysiące obywateli, i że zamierza je opublikować.

Gruevski twierdzi z kolei, że Zaev czterokrotnie w 2014 szantażował go: miał grozić opublikowaniem kompromitujących rozmów przedstawicieli państwa pochodzących nielegalnie i niekonstytucyjnie od obcego wywiadu, jeśli VMRO nie zgodzi się na natychmiastowe utworzenie rządu tymczasowego z SDSM w składzie.

Szef rządu obiecał publiczny i sprawiedliwy proces, SDSM zaś zapowiedziało, że pomimo aresztowania lidera partii, nie zrezygnuje ona z opublikowania dowodów “na zbrodnie Gruevskiego i jego kryminalnej dyktatury”. Opozycja od niemal roku bojkotuje parlament i oskarża Gruevskiego o sfałszowanie wygranej.

Źródła: utrinski.mk, balkaninsight.com, eeas.europa.eu

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE