Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia liderem biznesu w Europie Południowo-Wschodniej

Macedonia liderem biznesu w Europie Południowo-Wschodniej

Macedonia zajęła 23. miejsce w najnowszym rankingu „Doing Bussines 2013”, który został opublikowany przez Bank Światowy. Zestawienie powstaje w wyniku analizy przepisów dotyczących działalności gospodarczej i obejmuje 185 krajów świata.

Macedonia została niekwestionowanym liderem regionu, wyprzedzając wszystkie kraje bałkańskie: Słowenię, która zajęła 35 miejsce, Czarnogórę (51), Bułgarię (66), Turcję (71), Rumunię (72), Grecję (78), Chorwację (84), Serbię (86), Kosowo (98) oraz Bośnię i Hercegowinę (126).

Wysokie miejsce w ocenie Banku Światowego Macedonia zawdzięcza przede wszystkim szerokiemu i stabilnemu programowi reform gospodarczych, które pozwoliły na wzmocnienie ochrony inwestorów i poprawę klimatu biznesowego, zarówno dla inwestorów krajowych, jak i zagranicznych. Z takich udogodnień zaczęły korzystać międzynarodowe korporacje (m.in. Johnson Matthey, Kemet, czy Dexler&Mayer), które przyczyniły się do wzrostu eksportu kraju i poprawy warunków produkcyjnych.

Zdaniem ministra finansów Zorana Stavreskiego wysokie miejsce w rankingu, nawet przed Japonią (24) świadczy o tym, że władze objęły dobrą drogę w prowadzeniu polityki gospodarczej i przeprowadzanych reform. Stavreski zapewnił przy tym także, że wyniki krajów, z wyższą lokatą w rankingu zostaną przeanalizowane i na ich podstawie, będzie się dążyć do poprawy funkcjonowania macedońskiej gospodarki.

Opublikowany ranking składa się z pomniejszych zestawień, dotyczących bardziej szczegółowych kwestii gospodarczych. W każdym z nich Macedonia zachowała swoją wcześniejszą lokatę lub zmieniła swoją pozycję o 1-2 miejsca w górę lub w dół. W zestawieniu dotyczącym dostępu do energii elektrycznej, w którym zajmowała najniższą 121. pozycję, awansowała o 20 miejsc.

W zeszłorocznym rankingu Macedonia zajęła 22. miejsce.

Pełen tekst Raportu Doing Business 2013

Źródła: kurir.mk, dnevnik.com.mk, novamakedonija.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE