Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia liderem IT w regionie

Macedonia liderem IT w regionie

Według oceny ONZ Macedonia jest liderem IT w regionie i zajmuje 4. pozycję na świecie wśród państw odnoszących największe sukcesy w tym sektorze. Podczas regionalnej konferencji, która miała miejsce w ostatnich dniach w Ochrydzie, stwierdzono, że Macedonia jest liderem w regionie jeśli chodzi o komunikację elektroniczną.

Ivo Ivanoski, minister ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Administracji (odpowiednik polskiego szefa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji) potwierdził także, że Macedonia może pochwalić się  rozpowszechnieniem szerokopasmowego internetu, do którego ma dostęp 44% obywateli. Przewiduje się również, że do 1 czerwca 2013 będzie zakończony proces całkowitej cyfryzacji środków komunikacji elektronicznej. Od tego dnia wprowadzona zostanie telefonia komórkowa 4G. Jednym z kryteriów branych pod uwagę przy wyborze operatora najnowszej generacji telefonii komórkowej będzie szerokość zasięgu sieci. Operator, któremu zostanie przyznane licencja, będzie zobowiązany w ciągu 4 lat pokryć zasięgiem 95% kraju. W Europie do tej pory takie standardy panują tylko w Niemczech, Francji, Szwecji i Włoszech.

W ramach wspierania projektu społeczeństwa informacyjnego, Macedońska Radiodyfuzja jako operator, który jest odpowiedzialny za transmisje państwowych programów radiowo-telewizyjnych, przydzieli 40 tys. odbiorników dla najuboższych obywateli.

Podczas ochrydzkiej konferencji Dyrektor Agencji ds. Środków Komunikacji Elektronicznych, Robert Ordanoski poinformował o obniżeniu cen abonamentów telefonii stacjonarnej oraz o planowanej od 1 czerwca b.r. obniżce cen usług telefonii komórkowej. Celem obniżenia kosztów za wysyłanie wiadomości SMS oczekuje się na regulatywę UE.

Źródło: kanal5.com.mk, utrinski.com.mk,

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE