Home / Bałkany / Macedonia: Macedończycy sadzą zdrową przyszłość!
den_na_drvo

Macedonia: Macedończycy sadzą zdrową przyszłość!

Od 12 lat w Macedonii obchodzi się Dzień Drzewa dnia 27 listopada. Hasłem tegorocznej akcji jest „Posadź drzewo! Posadź zdrową przyszłość!”, a celem zasadzenie 5 milionów drzew na 1150 ha na terenie całej Macedonii. Rząd macedoński zadecydował, że dzień 27 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Pomysł, by zalesić Macedonię urodził się w 2007 roku, a jego ojcem jest ambasador pokoju UNESCO, Boris Trajanov. Idea powstała po ogromnych pożarach, które dotknęły Macedonię w 2006 i 2007 roku. Trajanov powiedział wówczas, że nie tylko ludzie są obywatelami planety, ale również drzewa, dlatego trzeba ogłosić dzień żałoby za drzewa, które umarły.

Pierwsza akcja odbyła się w 2008 roku i odniosła niesamowity sukces. Już w godzinach południowych zaczęło brakować sadzonek. Zasadzono wtedy dwa miliony drzew. Natomiast Boris Trajanov za tę inicjatywę otrzymał od Centrum Rozwoju Instytucjonalnego nagrodę indywidualną „Filantrop z Macedonii” w tym samym roku, tj. 2008.

Tereny do zalesienia w ten sposób wybiera się przede wszystkim w okolicy jezior, dróg krajowych oraz gór, gdzie naturalny krajobraz został dotknięty pożarem. Sadzi się dęby, kasztanowce, jesiony, jawory, drzewka oliwne, lipy, świerki, brzozy, sosny etc. Ponadto przy linii brzegowej jeziora Ochrydzkiego i jeziora Dorjan posadzono 400 palm.

Promocja tego wydarzenia rozpoczęła się już w piątek, dn. 22.11.2013, kiedy pierwsze sadzonki zasadzili eksperci medyczni. Dziś do akcji dołączył prezydent Republiki Macedonii Gjorge Ivanov i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Źródła: treeday.com.mk, cooltura.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE