Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Macedońscy emigranci w Turcji domagają się macedońskiego obywatelstwa

Macedonia: Macedońscy emigranci w Turcji domagają się macedońskiego obywatelstwa

Kilka tysięcy macedońskich emigrantów mieszkających w egejskiej części Turcji chce uzyskać macedońskie obywatelstwo. Ich przodkowie opuścili kraj dawno temu, a dzieci mają nadzieję, że państwo naprawi błąd, który popełnili ich rodzice. Choć od lat żyją w Turcji, większość z nich czuje, że ich ojczyzną jest Macedonia.

– Tylko jedno mogę powiedzieć, jesteśmy Macedończykami, macedońskimi Turkami. Chcemy, aby Macedonia dała nam obywatelstwo. Nie chcę, żeby Macedonia dała mi pieniądze, ziemię, pensję, proszę tylko o obywatelstwo – powiedział bitolskiej TV Orbis Kemal Kaplarov.

Macedoński ambasador w Turcji, Goran Taskovski, dodał, że wciąż poszukuje się rozwiązania, które byłoby w zgodzie z prawem.

– Nadal szukamy rozwiązania, ponieważ ludzie ci traktują Macedonię jako swoją ojczyznę i robią wszystko, aby się do niej zbliżyć. My jako ambasada powinniśmy im to umożliwić – oznajmił Taskovski.

Macedończycy, którzy emigrowali do egejskiej części Turcji najczęściej pochodzą z Negotina i Demir Kapiji.

Źródło: plusinfo.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE