Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Masowa emigracja młodych ludzi z kraju
pat - www.radiomof.mk

Macedonia: Masowa emigracja młodych ludzi z kraju

Pieniądze, wyższa jakość wykształcenia, lepiej płatna praca, miłość – oto kilka przyczyn, które co roku powodują, że tysiące młodych osób decyduje się opuścić granice swojej ojczyzny. Choć instytucje państwowe nie podają danych o tym, ile osób wyjechało z Macedonii w poszukiwaniu lepszego jutra, urząd statystyczny Unii Europejskiej Eurostat ogłosił, że między 1998 a 2011 rokiem 230 tys. mieszkańców Macedonii oficjalnie wyjechało z kraju i posiada prawo do stałego pobytu za granicą. To stanowi ponad 10% ogółu ludności w Macedonii.

Najwięcej macedońskich emigrantów mieszka we Włoszech (78 tys.), Niemczech (58 tys.), Austrii (16 tys.) i Słowenii (9,5 tys.). W okresie od 2002 do 2008 roku odnotowano masowe przyjmowanie przez nich obcego obywatelstwa. W tym czasie ok. 5 tys. osób rocznie otrzymywało paszport w innym kraju. Przyjmuje się jednak, że liczba emigrantów jest znacznie wyższa, ponieważ nie wiadomo, ile osób przebywa poza granicami Macedonii nielegalnie.

Źródła: makdenes.org, plusinfo.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE

Chyba 50 tysięcy uzyskało obce (bułgarskie) obywatelstwo?