Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Międzynarodowa konferencja o wojnach bałkańskich
trekearth.com

Macedonia: Międzynarodowa konferencja o wojnach bałkańskich

W związku z 65-leciem Instytutu Historii Narodowej (INI) i stuleciem wojen bałkańskich (październik 1912 – lipiec 1913), Uniwersytet im. Cyryla i Metodego w Skopje w dniach 4-5 listopada organizuje międzynarodową konferencję naukową.: „Bałkany: ludzie, wojny i pokój”.

Uroczystego otwarcia dokonał rektor Uniwersytetu Velimir Stojkovski wraz z dyrektorem Instytutu Historii Narodowej – Dragim Gjorgievem.

Jak przekonuje Dragi Gjorgiev, konferencja ma międzynarodowy i interdyscyplinarny charakter, a za główny cel stawia sobie zainteresowanie tematem jak największego grona naukowców z różnych dziedzin, takich jak antropologia, lingwistyka, etnologia. Mogliby oni rozwinąć swoje wizje i ukazać wieloaspektowość wojen na Bałkanach.

Przewodniczący Macedońskiej Akademii Nauk i Sztuk, Vlado Kambovski powiedział, że jest to ważny dzień dla macedońskiej myśli społecznej i rozwoju nauki historycznej. Sam Instytut, jak podkreśla, w ciągu swojej 65-letniej działalności włożył ogromny wkład w rozwój tych dziedzin.

W konferencji uczestniczy 120 naukowców z 52 państw między innymi z Francji, Szwajcarii, Polski, Rumunii, Węgier, Rosji, Bułgarii, Gruzji, Grecji, Albanii, Kosowa i ze wszystkich byłych jugosłowiańskich republik.

Na podst.: press24.mk, telegraf.mk

About Agnieszka Faszcza

KOMENTARZE