Home / Bałkany / Macedonia: Międzynarodowe seminarium w Ochrydzie
kongresen

Macedonia: Międzynarodowe seminarium w Ochrydzie

W dniach 14-29 czerwca 2014 roku odbyła się 47 edycja międzynarodowego seminarium o języku, kulturze i literaturze macedońskiej w Ochrydzie. Organizatorem był Uniwersytet Cyryla i Metodego w Skopje, który w tym roku obchodzi 65. rocznicę istnienia.

Coroczne spotkania w Ochrydzie służy przede wszystkim do afirmacji języka macedońskiego. „Seminarium powinno mieć jeszcze większe znaczenie. Powinno funkcjonować przez cały rok, a Szkoła Letnia języka macedońskiego niech zostanie, tak jak dotychczas. Jednakże, obawiam się, że liczba lektoratów naszego języka stale obniża się na terenie całej Europy, USA, Kanady i Australii, co nie jest winą państw przyjmujących, bo zmniejszenie funduszy na slawistykę jest globalnym problemem. Wina leży też po stronie naszego państwa, które musi się zorganizować, by rozwiązać ten problem, ale myślę, że osiągniemy wielki sukces”, powiedział dr Ljudmil Spasov, profesor Instytutu Filologii „Blaze Koneski” w Skopje.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 20 państw: USA, Kanady, Finlandii, Belgii, Francji, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, Turcji, Węgier, Albanii, Rosji, Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy, Azerbejdżanu, Chin i Korei Południowej. Program Letniej Szkoły zawierał codzienne zajęcia lektorskie, wykłady i kursy do wyboru: leksykologia, semantyka i frazeologia w języku macedońskim, historyczno-kulturowe bogactwo Macedonii oraz kreatywne pisanie. Lektorami byli: prof. dr Vesna Mojsova-Chepishevska, Roza Tasevska, dr Marija Paunova, Bojan Petrevski i Andrijana Pavlova, a wykładowcami m.in. prof. dr Venko Andonovski, prof. dr Katerina Veljanovska, prof. dr Ilija Velev, prof. dr Marko Kitevski, prof. dr Elka Jacheva-Ulczar, prof. dr Dimitar Pandev i inni. Wśród wykładowców byli profesorowie, którzy zajmują się nową kodyfikacją literackiego języka macedońskiego.

Źródła:
dw.de, ukim.edu.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE