Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Ministerstwo Finansów walczy o świadomych konsumentów
zoran-stavreski

Macedonia: Ministerstwo Finansów walczy o świadomych konsumentów

Ministerstwo Finansów kilka dni temu ogłosiło szereg strategii mających na celu zwiększenie „dyscypliny fiskalnej” w kraju. Jedną z nich jest loteria pod hasłem „Rachunek w ręce – nagroda bez wysiłku”, w której będzie można wygrać wiele cennych nagród (m.in. mieszkanie).

Do wzięcia udziału w loterii uprawniony jest każdy z mieszkańców Macedonii, który zbierze 20 rachunków fiskalnych wystawionych na dowolną kwotę (od 1 grudnia 2013 roku). Pierwsze losowanie odbędzie się 30 grudnia 2013 roku.

Główne nagrody to mieszkanie i własny sklep, a co 45 dni będzie można wygrać samochód, vouchery na laptopy, rowery, smartfony i telewizory. Fundusz losowania wyniesie 20 tysięcy euro.

Celem zabawy jest podniesienie świadomości społecznej konsumentów i zachęcenie ich do odbierania paragonów w każdym miejscu, w którym robili zakupy.

– Spodziewamy się, że loteria zmotywuje obywateli do odbierania rachunków fiskalnych w sklepach. Należy zebrać 20 paragonów i umieścić je w kopercie. Każdy może wziąć udział w zabawie nieograniczoną ilości razy. Wśród nagród znajdują się mieszkanie i sklep, które zostaną rozlosowane na zakończenie konkursu – w losowaniu, które obejmie uczestników ze wszystkich obwodów, oświadczył minister finansów Zoran Stavreski.

Organizatorem akcji, która została ogłoszona kilka dni temu przez ministra Stavreskiego, jest Państwowa loteria Republiki Macedonii pod patronatem Ministerstwa Finansów.

Poza grą wprowadzone zmiany legislacyjne przewidują, że konsument może nie zapłacić za produkt, jeśli nie otrzyma paragonu. Osoba, która zostanie zaskoczona bez paragonu w pobliżu 15 metrów od miejsca zakupu, otrzyma zarzut popełnienia wykroczenia. Wszyscy podatnicy, którzy nie płacą rachunków przez okres dłuższy niż 90 dni, zostaną umieszczeni na czarnej liście oszustów podatkowych, znajdującej się na stronie internetowej Urzędu Skarbowego Republiki Macedonii.

Źródła: sitel.com.mk, novamakedonija.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE