Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Młyny wracają do łask

Macedonia: Młyny wracają do łask

Eksperci do spraw produkcji ekologicznej w Macedonii twierdzą, że coraz więcej osób decyduje się na zakup organicznych produktów zbożowych, najczęściej żyta oraz na zmielenie ich w młynie i wypiek chleba domowej roboty. Macedończycy zwracają się ku produkcji ekologicznej. W ostatnim czasie prawdziwym hitem są specjalne maszyny, za pomocą których można wypiekać chleb w domu.

Ludzie chcą, żeby zboże mielone było w tradycyjnym młynie, bo kamień młyna elektrycznego obraca się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę, a miłośnicy domowego chleba wierzą, że podczas mielenia kamień kruszy się, a ziarno traci swoją pozytywną energię. Tradycyjny młyn ma mniejszy moment obrotowy (około 70 obrotów na minutę), co związane jest z rytmem bicia ludzkiego serca. Część obywateli nie może jeść sprzedawanego w sklepach mięsa ze względów zdrowotnych.

W celu zaspokojenia potrzeb ludności, zainteresowanej zbożami organicznymi, producenci żywności ekologicznej w Macedonii coraz częściej decydują się zasiać na swoich polach niektóre z zapomnianych już, lokalnych odmian zbóż, np. pszenicę „crvenkę”. Dają one niższe plony, ale mają dużą wartość zdrowotną, w związku z czym jest na nie spory popyt.

Inspektor do spraw produkcji ekologicznej, Goran Kolev, który kontroluje proces produkcji, potwierdza rosnące zainteresowanie tego typu produktami. Twierdzi, że w Macedonii jest około tysiąca certyfikowanych producentów żywności organicznej, z czego największy procent stanowią pszczelarze i hodowcy bydła. Większość z nich produkuje również paszę dla zwierząt ze zbóż nawożonych ich odchodami. Rozwija się też sektor informacyjny, dzięki czemu rolnicy mają stały dostęp do informacji na temat produkcji żywności ekologicznej.

Obecnie hitem na rynku jest organiczny Ajvar z borowikami, mający szczególny smak. Papryka używana do jego produkcji pochodzi z typowej macedońskiej odmiany „kurtovska kapija”. Produkowany jest przez certyfikowanego plantatora organicznej papryki, który zasady ekologicznej produkcji stosuje od czterech lat. Nie używa pestycydów syntetycznych i innych środków chemicznych, używa za to produktów organicznych, a jako nawóz stosuje odchowy owiec z własnego stada. Tłoczony na zimno olej użyty do produkcji sprowadzany jest z Węgier.

Kolev, pracujący dla akredytowanej przez Instytut Akredytacji Republiki Macedonii firmy „Pro Cert” mówi, że dużym zainteresowaniem cieszy się również ser z koprem włoskim i powidłami, również wyprodukowany w sposób organiczny.

Ze względu na brak organicznych pestycydów, najmniej certyfikowanych firm zajmuje się ogrodnictwem, mimo, że zainteresowanie ze strony klientów jest największe. Producenci żywności ekologicznej mają nadzieję, że w najbliższej przyszłości problem ten zostanie rozwiązany.

Źródło: dnevnik.com.mk, bukvar.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE