Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Nagroda im. Stale Popova po raz drugi dla Lidiji Dimkovskiej

Macedonia: Nagroda im. Stale Popova po raz drugi dla Lidiji Dimkovskiej

lidija dimkovska - plusinfo.mk

Pisarka Lidija Dimkovska otrzymała Nagrodę im. Stale Popova za powieść „Rezerven żivot”. Przewodnicząca jury Anastasija Gjurczinova w uzasadnieniu werdyktu powiedziała, że utwór Dimkovskiej wyróżnia się oryginalnym ujęciem tematyki i powodzeniem w jej realizacji, przynosząc niezwykłą, sugestywną narrację z subtelnymi lirycznymi fragmentami oraz psychologicznym zacięciem.

– Powieść porusza problem różnorodności i inności ze szczególnym naciskiem na kwestię ich przyjęcia lub odrzucenia przez społeczeństwo, wykorzystując motyw bliźniąt jako metafory dwoistości ludzkiej duszy – powiedziała Gjurczinova.

Z powodu nieobecności pisarki podczas uroczystości przeczytano jej oświadczenie, w którym napisała, że jest zaszczycona, iż po raz drugi otrzymała Nagrodę im. Stale Popova. Pierwszy raz została nią uhonorowana w 2005 roku za debiutancką powieść „Ukryta kamera”.

Źródła: novamakedonija.com.mk, plusinfo.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE