Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Najnowocześniejszy ośrodek szkolenia pilotów
centrum szkolenia pilotów Macedonia

Macedonia: Najnowocześniejszy ośrodek szkolenia pilotów

W Macedonii powstał najnowocześniejszy w Europie południowo-wschodniej ośrodek szkolenia pilotów. Jest to wspólny projekt macedońskiego rządu i Ministerstwa Obrony, zbudowany przez izraelską firmę „Elbit Systems”. Centrum otwarte zostało 2 marca 2014 r. w koszarach „Straszo Pindżur” w miejscowości Petrovec.

Po raz pierwszy w Macedonii powstał tak zaawansowany technologicznie obiekt, pozwalający na szybki rozwój armii, w dziedzinie szkolenia pilotów. Istotą projektu jest jednak nie tylko szkolenie pilotów dla Ministerstwa Obrony, ale również dla lotnictwa cywilnego. W uroczystym otwarciu uczestniczyli premier Nikola Gruevski, prezydent Gjorgje Ivanov, ministrowie oraz przyszli piloci.

- Współpraca Macedonii z izraelską firmą „Elbit Systems” rozpoczęła się już 10 lat temu. Obecny projekt ma duże znaczenie nie tylko dla Republiki Macedonii, ale dla całego regionu. Według przeprowadzonych przez nas analiz, mieliśmy dwie możliwości: płacić drogo za edukację za granicą lub zbudować własne centrum szkolenia. Wybraliśmy drugą opcję – powiedział premier Republiki Macedonii, Nikola Gruevski, dodając, iż według warunków współpracy z firmą „Elbit Systems”, Macedonia poniesie koszt w wysokości 43 mln EUR, izraelska firma zaś zobowiązała się wybudować centrum szkoleniowe, przeszkolić 52 pilotów i zakupić 4 helikoptery.

Nowo otwarty ośrodek, spełniający najwyższe standardy jakości, będzie promowany poza granicami Macedonii, również w NATO. Obszar ośrodka obejmuje powierzchnię 13 tys. m2, w jego obrębie są cztery moduły: moduł teoretycznego i praktycznego szkolenia słuchaczy, moduł praktycznej nauki prowadzenia pojazdów lotniczych, moduł konserwacji i serwisowania śmigłowców oraz moduł symulatorów MI-24 i MI-17.

Źródła: republika.mk, telegraf.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE