Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Niemcy zbudują fabrykę biodiesla w Orizari

Macedonia: Niemcy zbudują fabrykę biodiesla w Orizari

Niemieccy inwestorzy zainteresowani są budową fabryki biodiesla w strefie przemysłowej we wsi Orizari w pobliżu Veles. Jeden z dwóch niemieckich inwestorów, Meno Müller podkreślił, że fabryka nie będzie produkowała szkodliwych substancji i nie będzie stanowiła zagrożenia dla środowiska.

– Pracujemy wykorzystując Eko-technologię, co oznacza całkowicie czysty proces produkcji, chroniący środowisko zgodnie z normami europejskimi – powiedział Müller. W czasie konferencji prasowej ogłoszono, że najprawdopodobniej za miesiąc-dwa gotowe będą niezbędne dokumenty i rozpocznie się budowa zakładu, która powinna być ukończona za około 6 miesięcy. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 12 mln EUR. Inwestorzy podkreślają, że procedura przekształcania gruntów rolnych w budowlane trwa, a gmina Veles udzieliła wstępnego poparcia dla budowy fabryki.

– Zorganizowaliśmy spotkania informacyjne z mieszkańcami miasta Veles, wsi Orizari i osiedla Prevalec i oczekujemy ich wsparcia – podkreśla drugi z inwestorów, Anton Korczak, który mówi, że inwestuje w Macedonii, ponieważ pochodzi z Veles. Fabryka zapewni 30 nowych miejsc pracy, istnieje jednak możliwość zwiększenia liczebności kadry.

 

Źródło: novamakedonija.com.mk, bp.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE