Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Niska tolerancja dla społeczności LGBT
ILGA-Europe_Map_2013

Macedonia: Niska tolerancja dla społeczności LGBT

Macedonia znajduje się na samym końcu zarówno wśród bałkańskich, jak i europejskich państw pod względem tolerancji i poszanowania praw społeczności LGBT. Według belgijskiej organizacji pozarządowej ILGA zaledwie 13% mieszkańców Macedonii odnosi się pozytywnie do gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderycznych. Bardziej tolerancyjni są m.in. mieszkańcy Kosowa, Serbii, Bułgarii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Cypru. Na samym szczycie rankingu znalazły się Wielka Brytania, Belgia, Norwegia, Szwecja, Hiszpania i Portugalia, gdzie tolerancja wynosi ok. 60%.

- Przemoc wobec osób LGBT jest zjawiskiem ogólnoeuropejskim, motywowanym nacjonalizmem, tradycjonalizmem i fundamentalizmem religijnym, napisano w raporcie opublikowanym niedawno przez belgijską organizację.

Raport ten stwierdza ponadto, że ‌na niektórych obszarach widoczny jest pewien postęp, ale dominujące w społeczeństwach europejskich tendencje wskazują ogólny wzrost dyskryminacji, a także nasilenie się słownych i fizycznych ataków na członków mniejszości seksualnych.

Źródła: plusinfo.mksitel.com.mk

 

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE