Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Nowa wystawa archeologiczna w Krivej Palance

Macedonia: Nowa wystawa archeologiczna w Krivej Palance

postavka - kurir

Otwarciem nowej wystawy archeologicznej uroczyście rozpoczęto dziesiątą edycję programu „Miasto Kultury”, której miano w bieżącym roku nosi Kriva Palanka.

Pani Minister Kultury, Elizabeta Kanczeska-Milevska, na inauguracji wystawy wyraziła zadowolenie, że Muzeum w Krivej Palance oprócz historycznej i etnograficznej ekspozycji, doczekało się również archeologicznej, co dopełniło i wzbogaciło jego zbiory.

– Kolekcja, którą udostępniamy dla odwiedzających, zawiera 150 eksponatów, pochodzących z czasów prehistorycznych, okresu antycznego i wieków średnich. Są to przedmioty charakterystyczne wyłącznie dla tego regionu. Zwiedzający mogą obejrzeć unikalne znaleziska: macedońskie wyroby z brązu, biżuterię, posrebrzane monety i naczynia. Wystawa unaocznia fakt, że miasto istnieje już od wieków i wierzę, że będzie to ogromnie inspirujące dla mieszkańców oraz turystów z kraju i zagranicy, dodała Kanczeska-Milevska.

Jest ona przekonana, że akcja „Miasto Kultury”, wystawa archeologiczna, zgromadzone dotychczas zbiory muzealne, jak również organizacja szeregu imprez i wydarzeń kulturalnych, wiele wniesie na poziomie lokalnym oraz przyczyni się do powstania odpowiednich warunków dla rozwoju turystyki kulturowej i podniesie znaczenie miasta Kriva Palanka w kulturalnym życiu Macedonii.

Mieszkańcy miasta oraz wszyscy miłośnicy kultury i sztuki mogą, w ramach programu „Miasto Kultury” uczestniczyć w niemal 180 przedsięwzięciach – przedstawieniach teatralnych, koncertach, wystawach i innych imprezach, które będą organizowane przy współudziale pozostałych gmin i instytucji kulturalnych Republiki Macedonii.

Źródło: kurir.mk, dnevnik.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE