Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Noworoczne plany biznesowe operatora lotnisk

Macedonia: Noworoczne plany biznesowe operatora lotnisk

Turecki Holding TAV, który od 2008 r. posiada koncesję na zarządzanie, w tym rozbudowę i modernizację macedońskich lotnisk (w Skopje oraz Ochrydzie), a także na budowę lotniska towarowego w Sztipie, tylko na skopijskim lotnisku zainwestował 110 mln EUR. Dla porównania 10 mln EUR wydał, inwestując w lotnisko ochrydzkie. Zarząd TAV ujawnił właśnie plany na rozpoczęty rok.
– Nasze plany na rok 2012 to przywrócenie utraconego przed dziesięcioma laty zaufania przewoźników lotniczych oraz pasażerów – powiedział Murat Ornekol, dyrektor wykonawczy Holdingu TAV. – Kolejnym naszym celem jest rozwój ruchu lotniczego w Macedonii, zwiększenie liczby samolotów oraz pasażerów – dodał.
W przekonaniu dyrektora tureckiego operatora, by zwiększyć ruch pasażerski na macedońskich lotniskach, potrzebna jest silna strategia marketingowa, w której należy przede wszystkim skupić się na przyciągnięciu nowych linii lotniczych, a zatem otwarciu nowych połączeń.
Oferta TAV-u jest skierowana przede wszystkim do tanich przewoźników, którzy chętnie zwiększają liczbę obsługiwanych miast i krajów, szczególnie jeśli chodzi o Europę. Prowadzone są negocjacje z potencjalnymi oraz aktualnymi przewoźnikami. Tanie linie (Wizz Air i Pegasus), które zaczęły latać do i ze Skopje oferują loty do ważniejszych miast europejskich (Londyn, Wenecja) i Turcji (Stambuł i Izmir). Połączenia są efektem własnych badań marketingowych TAV. Te z kolei, na rok 2011 mówią o zwiększeniu o 78% liczby pasażerów oraz o 48% liczby samolotów przylatujących do Ochrydy.
– Prowadzimy rozmowy z lokalnymi i zagranicznymi agencjami turystycznymi, by zwiększyć liczbę turystów odwiedzających miasto – poinformował Ornekol. Przedstawimy także plan stymulacyjny dla Ochrydy. W ubiegłym roku miasto odwiedziło ponad 10 tys. Holendrów, w 2012 r. spodziewanych jest z tego kraju co najmniej 20 tys. turystów.
Prócz lotów z Holandii oraz Finlandii w maju 2012 r. zostaną wprowadzone także loty z Belgii.

Tekst: plusinfo.mk, tłum. Piotr Kondrak, red. Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE