Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Nowy kodeks postępowania karnego
kajdanki

Macedonia: Nowy kodeks postępowania karnego

Z dniem 1 grudnia 2013 r. w Macedonii wszedł w życie nowy kodeks postępowania karnego. Całkowicie zmienia on zasady funkcjonowania prokuratury, policji i sądownictwa. Kluczową rolę w dochodzeniu będzie miał prokurator, który w większym niż dotychczas stopniu pracować będzie w terenie, współpracując z policją w zbieraniu dowodów, a zmniejszy się rola sądu w prowadzeniu śledztwa. Jednocześnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych traci odpowiedzialność za rozliczenia zbrodni, złożenie oskarżenia i podejmowanie działań w jej sprawie.

Główną rolę w tym procesie będzie odgrywać prokuratura, co oznacza, że kontrole policyjne, wezwania na przesłuchania na posterunek policji oraz szukanie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa będzie niemożliwe bez nakazu prokuratora.

Sąd nie przedstawia już dowodów, lecz prokuratura ma obowiązek je zebrać przed rozpoczęciem procesu. Oczekuje się, że tym samym procedury śledcze zostaną przyspieszone, a postępowanie sądowe – bardziej skuteczne.

Tym samym macedońskie postępowanie karne przybliża się do nowoczesnych, demokratycznych procedur, które zapewniają równowagę między interesem państwa a prawami oskarżonego. Prokurator generalny wyraził swój optymizm zapewniając, że macedońska prokuratura gotowa jest na wprowadzenie zmian.

kurir.mk, makfax.com.mk

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE