Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Nowy system rezerwacji biletów
Skopje bus

Macedonia: Nowy system rezerwacji biletów

Bilety autobusowe na połączenia międzymiastowe i międzypaństwowe będzie można zarezerwować i kupić przez Internet, dzięki nowemu systemowi e-avtobuska.mk (е-автобуска.мк). Wystarczy komputer, laptop, tablet lub telefon komórkowy z dostępem do sieci.

Nowy system został zaprezentowany przez ministra transportu Mile Janakieskiego przewoźnikom, którzy mają prawny obowiązek wdrożyć go do 22 lutego br. Oprogramowanie do systemu jest już gotowe i będzie dostępne dla przewoźników nieodpłatnie. Podróżni będą mogli korzystać także z tradycyjnego sposobu kupowania biletu.

Według ministra nowe rozwiązanie pozwoli podróżującym w łatwy i szybki sposób zaplanować swoją podróż. Zmniejszy też kolejki przed kasami oraz wzmocni kontrolę sprzedaży biletów i poprawi efektywność pracowników dworców autobusowych. Zaletą nowego systemu jest także to, że podróżujący będzie mógł z dowolnego miejsca i w każdej chwili sprawdzić rozkład jazdy oraz natychmiast, zgodnie ze swoimi potrzebami, kupić bilet.

Zakup biletu składać się będzie z kilku prostych kroków. Po opłaceniu biletu online za pomocą karty kredytowej lub debetowej, pasażer otrzyma bilet elektroniczny z unikalnym kodem kreskowym, który można wydrukować lub zapisać na swoim smarfonie, tablecie itp. Planuje się wprowadzenie trzeciej formy płatności – przez konto telefonu komórkowego. Bilet zostanie potwierdzony na stacji autobusowej za pomocą czytnika kodów kreskowych. Ułatwi to przepływ pasażerów, a tym samym kolejki zostaną automatycznie rozładowane, co pozwoli podróżnym zaoszczędzić czas, twierdzi Janakieski.

System umożliwi użytkownikom tworzenie własnych kont, dzięki którym będą mogli korzystać z kart miesięcznych oraz rezerwowania biletów otwartych. Kartę elektroniczną będzie można anulować na godzinę przed czasem podróży.

Obowiązek stosowania systemów elektronicznych dla przewoźników reguluje Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli do dnia 22 lutego na dworcu autobusowym nie rozpocznie się sprzedaż biletów drogą elektroniczną, może on stracić kategoryzację.

Źródła: sitel.com.mk, sky.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE