Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Nowy Teatr Turecki w Skopju

Macedonia: Nowy Teatr Turecki w Skopju

Rozpoczęcie budowy nowego Teatru Tureckiego, którego pomysł zrodził się już 6 lat temu, przewidziano na koniec kwietnia, zaraz po przenosinach Miejskiego Centrum Pracy i Pomocy Socjalnej (MCTS). Od 2006 r., funkcjonuje on w jednym gmachu z Teatrem Albańskim, niegdysiejszym Teatrze Narodowości, w pobliżu Bit-Pazaru. Budynek Teatru Tureckiego powstanie nieopodal dworca kolejowego.

Środki na realizację stabilnej konstrukcji zagwarantowano w budżecie Państwa. Pozostałe, zapewnią macedońskie Ministerstwo Kultury oraz tureckie Ministerstwo Turystyki, które podpisały w tym celu memorandum. Obiekt o powierzchni 15 tys. m kw. składać się będzie z trzech kondygnacji, na dwóch znajdą się niezależne sceny. Przewidziane jest także foyer oraz parking dla gości. Budowę zrealizuje skopijska firma AG Beton AD, która wygrała przetarg.

Teatr Turecki w trakcie swojej 64-letniej działalności (w 1948 r. powstało Towarzystwo „Yeni Yol”, które zadebiutowało sztuką „Hadżer“ Mustafy Karahasana, jako Instytucja Teatr Turecki uformowała się w 2003 r.) otrzymał wiele nagród, m.in. „13 Listopada” (nagroda przyznawana przez Miasto Skopje za działalność kulturalną. 13 listopada to dzień wyzwolenia miasta w 1944 r.), „11 Października” (wręczana jest za osiągnięcia w nauce, sztuce, handlu i innych działań będących przedmiotem zainteresowania publicznego w Republice Macedonii. 11 października to święto narodowe w kraju upamiętniające rozpoczęcie walki przeciwko okupacji kraju w 1941 r.), a ostatnio z okazji swojego jubileuszu Order za Zasługi. Warto podkreślić, że jest to jedyny profesjonalny teatr tureckiej mniejszości w Europie. Nie ma takiego np. w sąsiedniej Bułgarii (gdzie żyje ich ok. 700 tys.), czy Niemczech (gdzie stanowią oni ok. 2-3 mln społeczność)

14 kwietnia Teatr otworzy tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tureckich w Konyi spektaklem w reżyserii Dejana Damjanovskiego „Opowieść o Szeherezadzie i Szahrijarze”. Z tym samym przedstawieniem otworzy coroczną edycję. Z przedstawieniem tym macedoński Teatr Turecki wystąpi także w Bursie, a otrzymał także propozycję wystąpienia jesienią na Cyprze. W chwili obecnej aktorzy przygotowują się do Festiwali „Ochrydzkie Lato” oraz „Vojdan Czernodrinski”. Warto zauważyć, że troje aktorów Teatru Tureckiego występuje w popularnych na Bałkanach serialach: „Sulejman Њспаниаѕ” i „Żegnaj Rumelio”.

Źródła: utrinski.com.mk, novamakedonija.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE