Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Obchody Dnia Książki

Macedonia: Obchody Dnia Książki

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zostaną uświetnione specjalnym wydarzeniem. Dziś wieczorem o godz. 20 w Klubie GEM w Skopju odbędzie się literackie spotkanie z macedońską pisarką, poetką, wydawczynią, redaktorką i tłumaczką – Lidiją Dimkovską. Organizatorem spotkania jest miejscowy Instytut Goethe’go przy współpracy z wydawnictwem „Blesok”, a poprowadzi je Venko Andonovski, literaturoznawca i pisarz. Opócz rozmowy z pisarką, goście usłyszą utwory z najnowszego zbiorku poezji Dimkovskiej – „Česna devojka”. Wydarzenie ma na celu uczcić nominację Dimkovskiej i Alexandra Sitzmann’a, tłumacza jej literatury na język niemiecki, do prestiżowej nagrody „Brücke Berlin” („Most Berlin”) 2012, przyznawanej przez  Fundację BHF Bank dla autora z Europy Środkowo-Wschodniej za wybitne dzieło literackie oraz dla jego tłumacza za wybitny przekład na język niemiecki.

Nominacje zostały ogłoszone 16 marca b.r. podczas Targów Książki w Lipsku. Oprócz Lidii Dimkovskiej i Alexandra Sitzmann’a wyróżnieni zostali: Jurij Andruchowycz i Sabine Stöhr, Mircea Cartarescu i Gerhardt Csejka oraz Ferdinand Leopold, Bora Ćosić i Brigitte Döbert, Péter Nádas i Christina Viragh. Nagroda zostanie wręczona zwycięskiej parze – pisarzowi i jego tłumaczowi 5 czerwca 2012 r. w Berlinie.

W Polsce, poezja Lidii Dimkovskiej, ukazała się  w tłumaczeniu Moniki Widomskiej (2002), a fragmenty prozy „Ukryta kamera” w tłumaczeniu Mirelli Makurat (2009). Książka ta doczekała się pełnego wydania w tłumaczeniu Danuty Cirlić-Straszyńskiej (2010).

Źródło: goethe.de, okno.mk, novamakedonija.com.mk,

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE