Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Obchody Vodici w Skopje
vodici

Macedonia: Obchody Vodici w Skopje

Z okazji chrześcijańskiego święta Objawienia Pańskiego, znanego też pod nazwą Vodici, jutro w południe ponad 200 osób będzie próbowało złapać święty krzyż w wodach rzeki Vardar. Wśród kandydatów są zarówno osoby, które od wielu lat biorą udział w obchodach, jak i takie, które jeszcze nigdy nie uczestniczyły w tego typu wydarzeniu.

Vodici to jedno z największych chrześcijańskich świąt i jedno z największych masowych spotkań, podczas którego mieszkańcy Skopja i innych miejscowości łączą się w praktykach religijnych. Kościół obchodzi je od drugiego wieku n. e. na pamiątkę chrztu Jezusa Chrystusa w wodach rzeki Jordan. Wierzy się, że temu, kto chwyci krzyż, cały rok minie szczęśliwie i pomyślnie. Jego złapanie oznacza zjednoczenie człowieka ze Zbawicielem. Vodici są jednak ważne nie tylko ze względu na chrzest Jezusa Chrystusa, lecz także z powodu pierwszego objawienia się Boga w trzech postaciach – Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Dla szczęśliwca, któremu uda się złapać krzyż, tegoroczny kum – dwudziestosześcioletnia Ana Marija Vukovska – ma przygotowane prezenty, takie jak telewizor plazmowy oraz ikony przedstawiające uświęcone miejsca w Jerozolimie. Uczestnik ten otrzyma także bezpłatną roczną prenumeratę dziennika „Nova Makedonija”, który po raz trzeci wspiera wydarzenie. Pozostali dostaną miesięczny darmowy abonament na gazetę.

Jak przyznają starzy mieszkańcy Skopja, dawniej święto miało mniej medialny przebieg. Nie przyciągało też tylu uczestników.

- Po drugiej wojnie światowej Vodici nie były obchodzone tak jak dziś. Na uroczystości przychodziło mało osób. Same obchody były bardzo skromne. Wrzucało się drewniany krzyż, a w wydarzeniu brali udział tylko wierni. Ale tradycja świętowania tego dnia nie została przerwana. Jak sobie przypominam, krzyż kładziono w Vardarze obok Kamiennego Mostu i w rzece Tresce – mówi jeden ze starszych mieszkańców Skopja.

Początek liturgii odbędzie się o godzinie 9. w cerkwi Sv. Dimitrija i Sv. Bogorodicy w Skopje, następnie głowa Macedońskiej Prawosławnej Cerkwi wraz z duchowieństwem i wiernymi wyruszy z procesją w celu poświęcania wód Vardaru.

Rejestracja uczestników odbędzie się 19 stycznia w trzech miejscach, gdzie będą znajdować się ułożone alfabetycznie listy. Jednym z zaleceń ratowników i lekarzy jest to, żeby każdy, kto będzie wchodził do rzeki, miał na sobie obuwie chroniące przed urazami stóp. Apeluje się również do uczestników, aby nie wchodzili do wody przed czasem, zjedli niewielki posiłek co najmniej pół godziny przed kąpielą, nie pili alkoholu i nie rozgrzewali się ciepłymi napojami – w przeciwnym razie może dojść do skurczu. Wszyscy kandydaci muszą też przynieść zaświadczenia od lekarza, że są zdrowi.

Źródła: novamakeonija.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE