Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Oczekiwanie na niemieckie i austriackie inwestycje

Macedonia: Oczekiwanie na niemieckie i austriackie inwestycje

Premier Nikola Gruevski oraz rządowa grupa ekonomistów zakończyła Road Show po Austrii i  Niemczech. Są zadowoleni z prezentacji i indywidualnych spotkań odbytych w Wiedniu, Monachium oraz Düsseldorfie. Spodziewają się, że część kompanii, z którymi prowadzono rozmowy, zacznie realizować swoje inwestycje w Macedonii w następnym roku.
– Zainteresowanie we wszystkich trzech miastach było poważne, w jednym mniejsze, w innym większe. Ważniejsze jest jednak to, że podróż wykorzystaliśmy, przygotowując indywidualne spotkania z wieloma przedsiębiorstwami, których nazw, ze względu na etykę biznesową, niestety nie możemy ujawnić – oświadczył premier Nikola Gruevski po zakończeniu wizyty w Niemczech.
Premier podkreślił, że w następnym roku oczekuje inwestycji w Macedonii, wzrostu i rezultatów płynących z tych wizyt. – W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami zwiększonych inwestycji z zagranicy do Macedonii, co jest rezultatem naszych wcześniejszych działań. W przyszłości oczekujemy spadku inwestycji, albo spowolnienia wzrostu gospodarczego z powodu kryzysu finansowego – zaakcentował premier.
Gruevski w Austrii i Niemczech rozmawiał z przedstawicielami kilku koncernów i zdołał ustalić realne terminy. – Mówimy o firmach, które od dłuższego czasu badają rynek. Obecnie prowadzimy rozmowy m. in. o lokalizacji i warunkach wejścia na rynek. Premier podkreślił, że nie jest ważne czy firmy, które planują inwestycje są małe, czy duże, ale to, że stworzą nowe miejsca pracy.

Tekst i zdj. kurir.mk, tłum. i red. Piotr Kondrak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE