Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Odsłonięcie mozaiki przedstawiającej Tosze Proeskiego

Macedonia: Odsłonięcie mozaiki przedstawiającej Tosze Proeskiego

Z okazji przypadającej dziś piątej rocznicy śmierci Tosze Proeskiego w południe w centrum Prilepu zostanie odsłonięta mozaika przedstawiająca twarz piosenkarza.

Nad mozaiką od czterech lat pracował prilepski nauczyciel i artysta, Risto Toszeski. Jego dzieło liczy sobie pięć metrów wysokości i trzy metry szerokości i zostało wykonane z kolorowych kamyków. Całość ma kształt łzy, w której znajduje się twarz Proeskiego, 26 kwiatów symbolizujących wiek piosenkarza i słynny anioł z cerkwi w Kurbinovie.

Odsłonięcie pracy Toszeskiego uświetni występ grupy Treta dimenzija, która wykona najbardziej znane utwory Proeskiego.

Tosze Proeski, najpopularniejszy chyba macedoński piosenkarz i uczestnik Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku, zginął 16 października 2007 roku w wypadku samochodowym na autostradzie w Chorwacji. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 17 października 2007, a władze Macedonii ogłosiły w tym dniu żałobę narodową. W jego pogrzebie wzięli udział m.in.: ówczesny prezydent Macedonii Branko Crvenkowski, premier Nikola Gruevski, liczni dyplomaci oraz fani jego muzyki

Źródła: kurir.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE