Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia oferuje turystykę alternatywną

Macedonia oferuje turystykę alternatywną

turizam - kurir

Na tegorocznych targach turystycznych w Berlinie, wśród ok. 10 tys. wystawców z 190 krajów, znalazła się również Macedonia. Na stoisku w pawilonie 11, wyglądającym jak charakterystyczny ochrydzki dom, można się zapoznać z ofertą biur podróży: Visit Macedonia, Albturs, Karaczi, Maksan, Badem Tur oraz zaopatrzyć się w materiały reklamowe, dotyczące oferowanych wyjazdów. Udział w berlińskich targach był możliwy dzięki zaangażowaniu Agencji ds. Wsparcia Turystyki, której prezes Nikola Kostadinov w wywiadzie dla Deutsche Welle powiedział, że targi w Berlinie są jedną z 17 podobnych imprez, w trakcie której promowana jest oferta turystyczna Macedonii. W odpowiedzi na zintensyfikowaną promocję, rośnie liczba zagranicznych turystów. W nadchodzącym sezonie położony został nacisk na gości z Finlandii i Szwecji, a obecność na targach w Berlinie będzie wykorzystana do nawiązania kontaktów z tamtejszymi touroperatorami: GTV, Vino Travel, FTI i Ikarus. Chodzi o to, aby zainteresować ich organizacją lotów czarterowych do Macedonii, co jest niezwykle kuszące, jeśli weźmie się pod uwagę, że państwo macedońskie udziela dofinansowania w kwocie 65 Euro do każdego zagranicznego turysty.

W odróżnieniu od lat ubiegłych, gdy w centrum zainteresowania była Ochryda oraz wypoczynek na Riwierze Ochrydzkiej, kiedy to napływali tam turyści z Holandii, w tym roku jest nieco inaczej. Macedonia stała się objawieniem dla niemieckojęzycznych miłośników turystyki ekstremalnej oraz dla znawców i miłośników kultury bizantyjskiej, pochodzących z odległej Japonii. Oprócz nich w Macedonii i na Bałkanach pojawiają się coraz częściej goście z Korei, Australii, Turcji, Austrii, Izraela i Tajwanu.

W ofercie turystycznej Macedonii znajduje się, między innymi, wspinaczka górska, turystyka alternatywna oraz wycieczki rowerowe po ekstremalnie trudnym terenie. Proponowane są rozmaite trasy, np. siedmiodniowa rozpoczyna się na Popovej Szapce i prowadzi 18 km szlakiem do Mavrowa, a stamtąd do Galicznika. Inna natomiast wiedzie z Galicznika do Lazaropola, a stamtąd do Ochrydy. Można też wystartować w Velestovie na Galicznicy, jechać wzdłuż górskiego grzebienia aż do miejscowości Pesztani. Interesujący jest również Pelister, gdzie trasa prowadzi ze szczytu w kierunku Jeziora Prespańskiego. Koszty wycieczek rowerowych zależą od czasu ich trwania, wliczonych usług oraz liczby gości, ponieważ mowa tu o specyficznej turystyce, która nie jest masowa i wymaga wsparcia ekspertów. Ceny wycieczek dziesięciodniowych wahają się między 500 a 600 Euro.

Zihangir Badem reprezentujący biuro Badem Tur ze Skopja zauważa, że przez jego biuro przyjeżdżają do Macedoni głównie goście z Turcji, Holandii, Korei oraz Australii. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się organizowane na przełomie kwietnia i maja tzw. wyprawy bałkańskie, wiodące poprzez kraje  byłej Jugosławii i Albanię. Goście przylatują do Skopja, a stamtąd autokarami podróżują przez Macedonię, Albanię, Bośnię i Hercegowinę. Dla turystów z odległej Australii proponowana jest 14-dniowa wycieczka objazdowa obejmująca całe Bałkany, począwszy od Zagrzebia, na Stambule kończąc.

Natomiast Branko Bosilkov z biura podróży Albturs z agencjami w Skopje, Tiranie i Prisztinie podkreśla, że obecnie szczególnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród japońskich turystów, cieszą się tzw.  bizantyńskie trasy”. Małe grupy 10, 15 do 20  turystów zwiedzają obiekty sakralne i zabytki pochodzące z IX do XIV wieku. W ofercie biura jest szczegółowo dopracowany program dopasowany do potrzeb klientów, który doskonale sprzedaje się przez japońskiego kooperanta. Goście przylatują z Japonii przez Wiedeń do Prisztiny lub Skopja. Trasa wycieczki rozpoczyna się w Prilepie i monastyrze św. Archanioła, wiedzie poprzez Kastorię, Grevenę, Saloniki, z powrotem do Strumicy i dalej do Smolarskich Wodospadów, Sztipu, Bargali, Koczani, Staro Nagoriczane aż do Skopja. Cena takiej wycieczki wynosi od 3,5 do 4 tys. euro i obejmuje absolutnie wszystko.

Żródło: sitel.com.mk, kurir.mk

 

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE