Home / Bałkany / Macedonia: Pamięć o Blaże Koneskim wciąż żywa
blaze-koneski-620x360

Macedonia: Pamięć o Blaże Koneskim wciąż żywa

Od 18 do 20 grudnia 2013 obchodzono w Skopje Dni Pamięci o Blaże Koneskim, zorganizowane przez Stowarzyszenie Pisarzy Macedońskich.

Blaże Koneski (1921-1993) był akademikiem, pierwszym prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Macedońskich, członkiem PEN-clubu, pierwszym przewodniczącym Macedońskiej Akademii Nauki i Sztuki, poetą, prozaikiem, eseistą, historykiem literatury, filologiem, lingwistą. Był cenionym tłumaczem poezji niemieckiej, słoweńskiej, rosyjskiej, serbskiej i polskiej.Zebrał reguły pisowni macedońskiego języka literackiego i zredagował „Słownik języka macedońskiego”. Stworzył kierunek macedonistyka na Uniwersytecie w Skopje, którego w latach 1958–1963 był rektorem. Pracował jako redaktor czasopisma „Nov den“ i „Makedonski jazik“. Jego najsłynniejsze dzieła to m.in.: „Mostot”, „Pesni”, „Zemjata i ljubovta”, „Vezilka”, „Zapisi”, „Cesmite”.

Uroczyste obchody rozpoczął występ młodych pisarzy z różnych szkół w Skopje, ich twórczość została zebrana pod wspólnym tytułem „Godzina dla Blaże Koneskiego”. Kolejnego dnia, w czwartek, w głównej siedzibie Stowarzyszenia zorganizowano spotkanie z Georgi Stradelovem, byłym prezesem Macedońskiej Akademii Nauki i Sztuki, eseistą, krytykiem literackim. Odbędzie się również promocja przekładu rosyjskiego ostatnich sześciu zbiorów Blaże Koneskiego. Na ostatni dzień organizatorzy zaplanowali manifestację „Spotkanie pokoleń”, na którą przybyło 40 poetów. Na cmentarz udała się oficjalna delegacja Stowarzyszenia Pisarzy Macedońskich, by złożyć kwiaty na grobie Blaże Koneskiego z okazji 20 rocznicy jego śmierci.

Źródła: vest.mk, dnevnik.mk, en.wikipedia.org, evesti.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE