Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Pierwsza linia tramwajowa w Skopju do 2015 r.

Macedonia: Pierwsza linia tramwajowa w Skopju do 2015 r.

Podczas poniedziałkowego międzynarodowego seminarium dotyczącego przewozów publicznych i bazy transportowej Prezydent Miasta Skopje Koce Trajanovski ogłosił, że już w przyszłym roku na ulicach Skopja rozpoczną się prace nad pierwszą linią tramwajową. Przewidywany czas realizacji projektu to 3 lata. Procedury dotyczące rozpoczęcia przetargu na budowę 12-km odcinka z Gorno Lisicze do ulicy Gjorcze Petrov zostały zakończone, a konkurs powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Prace nad przetargiem opóźniły się o kwartał. W styczniu br. informowano, że zostanie on ogłoszony w czerwcu.

Koncesjonariusz, który będzie odpowiadać za budowę infrastruktury w mieście i nabycie pojazdów tramwajowych oraz zarządzanie mieniem ma zostać wybrany do końca bieżącego roku.

Wiadomo, że przetargiem zainteresowanych jest kilka firm. Niektórym z nich zaprezentowano już projekt i warunki przetargu. Szacuje się, że wartość projektu to 150-180 mln EUR.

Zgodnie z realizacją projektu wymiany transportu miejskiego w stolicy Macedonii jeździ już 136 piętrowych i 80 niskopodłogowych autobusów, a do końca 2013 r. do eksploatacji oddanych zostanie kolejnych 66 „piętrusów”.

Źródło: utrinski.com.mk, 24vesti.mk, kirilica.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE