Home / Kultura / Festiwale / Macedonia: Pierwszy festiwal Forest Fest w Berovie
forest fest

Macedonia: Pierwszy festiwal Forest Fest w Berovie

Drwale wyposażeni w piły motorowe, przenikliwy dźwięk mocnych maszyn, tłum ludzi i ogromne pnie, przygotowane do pocięcia. Tak wyglądały zawody w cięciu drewna, będące główną atrakcją pierwszego festiwalu leśnego „Forest Fest”, który w dniach 7-8 grudnia 2013 roku odbył się w Berovie.

Miasto, w którym leśnictwo jest rodzinnym zawodem, przenoszonym z pokolenia na pokolenie, przez dwa dni żyło festiwalem, którego główne motto brzmiało: „Każde drzewo ma swoją rodzinę”. Festiwal odbywał się w mieście oraz w okolicznych górach, gdzie zorganizowany był rajd samochodów terenowych.

- Dniami, nocami, w święta, w weekendy, wciąż jesteśmy w lesie. Cała rodzina żyje z drewna. Dbamy o las, prowadzimy nasadzenia, jest on częścią nas, a my częścią niego – mówi drwal z Berova, Aleksandar Rolevski.

W konkursie cięcia drzewa uczestniczyło dwudziestu drwali, którzy pokazali, jak są szybcy i sprawni w operowaniu piłami motorowymi i cięciu drewna. Widownia kibicowała, jak na meczu piłkarskim i nagrodziła uczestników owacjami. Widzów było tak dużo, że oglądali zawody nawet z balkonów okolicznych budynków.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Blagoj Gaszczeovski, który pociął konkursowy pień w 19,15 sekundy. Kolejne miejsca zajęli Darko Miloszevski i Toni Petrovski, z wynikami odpowiednio 21,53 i 23,19 sekundy.

Na pierwszym festiwalu leśnym wystąpiły m.in. zespoły muzyczne „Etnikum” i „Etno Malesz”. Na okolicznych stoiskach sprzedawali swe produkty pochodzenia leśnego producenci z kilkunastu macedońskich gmin. Wydarzenie zorganizowane było przez gminę Berovo i Krajowe Stowarzyszenie Właścicieli Lasów Prywatnych.

telegraf.mk, karas4training.com

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE