Home / Kultura / Festiwale / Macedonia: „Pij muzykę, słuchaj wina!”
Print

Macedonia: „Pij muzykę, słuchaj wina!”

Od piątku, tj. 06.12.2013 roku, rozpoczyna się trzecia edycja Festiwalu Wina w Skopje, który będzie trwał trzy dni. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Pij muzykę, słuchaj wina!”.

Na targach prezentować się będzie 12 winnic, w tym aż 10 macedońskich, jedna francuska i jedna włoska. Oprócz typowych produktów na Festiwalu Wina, będzie możliwość kupienia po niższych cenach produktów mlecznych, mięsnych i piekarniczych.

Program na każdy dzień jest zaplanowany od godziny 17.00 do 01.00, z możliwością przedłużenia, jeśli będzie dużo chętnych do zabawy, a bilety na jeden dzień kosztują po 100 denarów (ok. 6-7 PLN). W piątek zaplanowana jest najhuczniejsza zabawa, gdzie zaproszono przedstawicieli wszystkich głównych firm macedońskich. Muzyczną stronę festiwalu otworzy Żaklina Stefkovska, następnie na scenie pojawią się Dragan Mijalkovski i Nokaut. Sobota będzie dniem muzyki głównie narodowej, wystąpią Skopski Czalgii, Czalgija Sound System oraz Nino Veliczkovski z Kumanovski Tamburaszi. W niedzielę zaprezentuje się Trio Simon Kiseliczki, String Forsis oraz serbski zespół The Frajle. Każdego dnia w godzinach 17.00-19.00 oraz ewentualnie po godzinie 01.00 w nocy, nad muzyką i zabawą będzie czuwał DJ John Antonio.

Sami Macedończycy uważają Festiwal Wina w Skopje jako dowód na to, że Macedonia to kraj wina i że skuteczna strategia eksportowa może spowodować, iż macedońskie wina staną się narodową dumą i przyniosą uznanie na rynku międzynarodowym. Sukcesy macedońskich win można było zauważyć na tegorocznym Słoweńskim Festiwalu Wina, gdzie siedem winiarni z Macedonii zaprezentowało się i ich produkty stały się hitem wydarzenia, a także w oficjalnym konkursie otrzymały najwyższe wyróżnienia (więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Macedońskie trunki najlepsze na Słoweńskim Festiwalu Wina” na naszej stronie).

Źródła: kanal77.com.mk, press24.mk, balkanistyka.org

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE