Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Po Jeziorze Ochrydzkim będą pływały solarne statki

Macedonia: Po Jeziorze Ochrydzkim będą pływały solarne statki

Łodzie napędzane energią słoneczną. Jak na razie to tylko pomysł przedstawiony na papierze, ale bardzo szybko może stać się rzeczywistością. Goran Angielković, miłośnik statków, który od wielu lat zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, stworzył projekt jednostki pływającej, poruszającej się przy wykorzystaniu energii słonecznej.

- Statek jest bardzo prosty, niezawodny, trwały i tani w utrzymaniu. Zyski związane z wykorzystaniem tego typu technologii będą wielorakie. Z jednej strony zapewni ona ochronę środowiska naturalnego macedońskich jezior, a także przyczyni się do ekonomicznych oszczędności. Cała flota jest stara i będzie musiała zostać wkrótce wymieniona. Dlaczego robić to dwukrotnie, jeśli można za jednym razem zamienić wszystkie jednostki na takie, które wykorzystują przyszłościowe rozwiązania, stwierdził inżynier Angielković.

Według niego, statek solarny dla 60 podróżnych będzie kosztował około 80 tys. euro, a armatorzy będą widzieli interes w stosowaniu energii słonecznej jako siły napędowej. Wydatki związane z zakupem będą się bowiem szybko zwracały, a koszty utrzymanie będą niewysokie.

Jeśli chodzi o łódki i małe jednostki pływające, Angielković sądzi, że przy wymianie silników powinno pomóc Państwo. Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska twierdzą, że Macedonia inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii i wśród działań priorytetowych jest wymiana starych silników na nowe, bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

- Wsparcie ze strony Państwa jest całkowite. Wymiana silników spalinowych na ekologiczne na całym świecie staje się znaczącym trendem i zmiany te dotarły także do nas, a my je akceptujemy, ponieważ są dla nas wszystkich korzystne, wyjaśnił Zastępca Ministra Środowiska Naturalnego, Stevo Temelkovski.

Pomysł zastąpienia silników spalinowych technologią solarną ucieszył szczególnie ekologów i wędkarzy. Pojawiają się propozycje, aby Rząd Macedonii poszedł dalej i wydał ustawowy zakaz wykorzystywaniа silników spalinowych w jednostkach pływających.

Źródło: daily.mk, mkd.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE