Home / Kultura / Macedonia: Pomnik Tity w centrum Skopja
marsalot-5

Macedonia: Pomnik Tity w centrum Skopja

W zeszłym tygodniu, 28 listopada, przed Gimnazjum im. Josipa Broza Tity stanął pomnik przedstawiający patrona szkoły. Monument został postawiony w nocy przez  Unię Lewych Sił Tity i ma upamiętniać Dzień Republiki – święto obchodzone w byłej Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii 29 listopada. Wszystko wskazuje na to, że obiekt ustawiono tam nielegalnie. Pomnik nie został bowiem przewidziany w programie szczegółowym planu miejskiego i gmina nie wydała na niego pozwolenia

Władze gminy Centar nie podjęły jeszcze decyzji, co stanie się z monumentem upamiętniającym marszałka. Na razie podjęto jedynie kroki w celu ustalenia statusu prawnego obiektu. Wysłanym przez gminę inspektorom nie udało się jednak dowiedzieć, kto był wykonawcą projektu i czy jego realizacja była legalna. Również lider Unii Lewych Sił Tity, Slobodan Ugrinovski, nie ujawnia, czy jego ugrupowanie miało pozwolenie na postawienie pomnika.

- Inspektor, który wyszedł w teren, nie zdobył żadnych informacji na temat wykonawcy. Zapytaliśmy Ministerstwo Kultury, czy pomnik jest częścią projektu Skopje 2014 a Parlament Republiki Macedonii, czy wydał pozwolenie na jego budowę. Następne kroki, które podejmie gmina będą uzależnione od odpowiedzi ministerstwa, Parlamentu i wykonawcy, powiedział przedstawiciel gminy Centar.

Pomnik Josipa Broza Tity stojący przed szkołą pozostanie nienaruszony dopóki gmina Centar nie uzyska wszystkich niezbędnych informacji. Mimo iż według danych gminy obiekt został ustawiony na własną rękę, jest szansa, że uda się go zachować. Kwestią otwartą pozostaje, kto będzie odpowiedzialny za jego legalizację. Ponieważ monument znajduje się na terytorium gminy Centar, powinien zostać włączony do programu szczegółowego planu miejskiego. Ponadto, ponieważ mowa o pomniku, musi on zostać zatwierdzony przez Parlament, gdyż zgodnie z prawem to właśnie ta instytucja podejmuje decyzje o wznoszeniu pomników narodowych i o znaczeniu krajowym.

Oczekuje się, że los pomnika Tity będzie znany po powrocie burmistrza Andreja Żernovskiego z Brukseli, gdzie przebywa obecnie z oficjalną wizytą.

Źródła: dnevnik.mk, plusinfo.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE