Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Posiedzenie Rady Gospodarczej

Macedonia: Posiedzenie Rady Gospodarczej

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Gospodarczej zostały poruszone tematy związane z przyciągnięciem do Macedonii zagranicznych inwestorów oraz ze sprzedażą udziałów Funduszy Emerytalnych (PIOM) i Skarbu Państwa w kilku spółkach akcyjnych.

Wśród wymienionych firm znalazły się:

OHIS AD Skopje – spółka akcyjna z ponad 75% udziałem Państwa, zatrudniająca 826. pracowników, trudniąca się produkcją chemii gospodarczej (kosmetyki, detergenty, proszki do prania)

Zakłady Przemysłu Tytoniowego TK AD w Prilepie. Firma z bardzo długą tradycją, powstała w 1873 r. produkująca rozpoznawane na Bałkanach wyroby tytoniowe typu American Blend. Firma współpracuje m. in. z Philip Morris, KT&G, British American Tobacco, Japan Tobacco, R.J Reynolds Tobacco, czy Imperial Tobacco.

EMO OHRID – zajmująca się przemysłem elektrycznym i inżynierią, która realizowała projekty także za granicą np. na Ukrainie, w Rosji, Iranie, czy Iraku. W samej Macedonii zrealizowała ona m. in. projekt budowy 400 kV linii przesyłowej Skopje-Bitola.

11 Oktomvri Eurokompozit w Prilepie. Fabryka Materiałów Kompozytowych i Produktów Specjalnych zatrudnia 523 pracowników. Produkcja obejmuje sprzęt wojskowy i policyjny oraz asortyment dopuszczony dla ludności cywilnej. Eurokompozit posiada certyfikat ISO 9001.

Podczas posiedzenia Rady dyskutowano również o projektach publiczno-prywatnych m. in. budowie nowych akademików w Skopju, Tetovie i Sztipie,

Tematem posiedzenia były również projekty gazyfikacji Macedonii, a także o rozbudowy infrastruktury, w tym przede wszystkim linii kolejowej wzdłuż „Korytarza 8”, która ma połączyć Macedonię z Bułgarią i Albanią

Źródło: netpress.com.mk, plusinfo.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE