Home / Gospodarka / Energetyka / Macedonia powinna inwestować w odnawialne źródła energii

Macedonia powinna inwestować w odnawialne źródła energii

Macedonia powinna włożyć większy wysiłek w inwestowanie w efektywność energetyczną, technologię i urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, ponieważ w przyszłości zasoby, z których teraz czerpie ogromną część potrzebnej energii, mogą ulec wyczerpaniu. Powyższe zdanie stanowi podsumowanie debaty publicznej pt. „Czy Europa może osiągnąć cel 20/20/20 do 2020 roku”, która odbyła się niedawno w Skopje.

– Odnawialne źródła energii w Macedonii stanowią zaledwie 13%. Najszerzej wykorzystywane pozostają zaś zasoby węgla kamiennego. Powstaje pytanie, skąd będziemy czerpać energię, gdy zostaną one wykorzystane. Dlatego konieczne jest wdrożenie systemu efektywności energetycznej i korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Są to rozwiązania, na których obecnie należy się skupić. Ponieważ inwestycje te są długotrwałe, trzeba zacząć już teraz – powiedział Antonio Jovanovski, prezes organizacji pozarządowej Go Green.

Wyjaśnił także, że Macedonia powinna dążyć do celów, których osiągnięcie Europa wyznaczyła sobie na rok 2020. Chodzi o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% oraz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii również o 20%.

Francuski ambasador w Macedonii Jean-Claude Schlumberger powiedział zaś, że ważne jest podnoszenie świadomości w społeczeństwie, szczególnie wśród młodych osób.

Debata publiczna zorganizowana została przez Ambasadę Francji oraz Platformę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Młodzieży.

Źródło: kurir.mkplusinfo.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE