Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Powraca temat cudu w cerkwi św. Dymitra

Macedonia: Powraca temat cudu w cerkwi św. Dymitra

Mimo upływu kilku miesięcy, wciąż nierozwiązana pozostaje zagadka wokół cerkwi św. Dymitra. W Niedzielę Palmową w kwietniu 2012 r., wizerunki świętych, które ze względu na czad pochodzący ze świec były mało wyraźne nagle zaczęły się oczyszczać, a ich złote i czerwone kolory stały się bardziej wyraziste. To niecodzienne zjawisko przyciągnęło do cerkwi rzesze pielgrzymów i ciekawskich, a całe zdarzenie wywołało dyskusje w środowisku wiernych oraz historyków sztuki, konserwatorów i ekspertów od zabytków nad przyczyną powstania tego fenomenu.

Domniemany cud, jak twierdzi Macedońska Cerkiew Prawosławna, budzi kontrowersje i dzieli społeczeństwo macedońskie na tych, którzy twierdzą, że samooczyszczanie się malowideł jest dowodem bożej łaski  i na tych, dla których jest to wynik zwiększonej wilgotności powietrza.

Jak dowodzą naukowcy, a wśród nich znany macedoński historyk sztuki Kosta Balabanov, tuż przed Wielkanocą podłoga świątyni była czyszczona poprzez rozpryskiwanie wody z wiader. Woda parowała powodując zwiększenie wilgotności powietrza. Następnie skroplona para wodna spływała po ścianach cerkwi wpływając na oczyszczanie się oczadzonych malowideł.

– Poczekajmy na ostateczne wyniki badań – zwraca uwagę proboszcz cerkwi, Żivko Denkovski. Twierdzi on, że przed świętami cerkiew była sprzątana za pomocą wilgotnych ścierek, co nie powinno mieć wpływu na zwiększenie wilgotności powietrza w świątyni.

Ostatnie wyniki analiz wykluczyły przypuszczenia, jakoby freski były oczyszczane przez pracowników cerkwi. Szczegóły i ostateczne wyniki badań mają być znane na koniec listopada – poinformowała media dyrektorka Miejskiego Urzędu Ochrony Zabytków, Ema Petrova.

Dotychczasowym opiniom ekspertów przeciwstawia się diecezja skopijska w specjalnym oświadczeniu. Podkreśla się w nim, że świątynię sprząta się nie tylko przed Wielkanocą. Dlaczego zatem zjawisko samooczyszczania się fresków nie nastąpiło wcześniej? Pytań jest więcej, między innymi: w jaki sposób powstał nowy odcień kolorów fresków? Dlaczego samooczyszczanie się fresków jest widoczne również na ikonach w chrzcielnicy, która znajduje się poza budynkiem cerkwi? Dlaczego przedstawienie jednego z aniołów, podczas jednej z liturgii zmieniło kolor na biały, a następnie na swój naturalny? – te i wiele innych pytań stawia naukowcom diecezja skopijska.

Niecodzienne zjawisko samooczyszczania się fresków w cerkwi św. Dymitra w Skopju nadal pozostaje zagadką. Czy jest to cud, czy też zwykła chemia? Być może odpowiedź otrzymamy na koniec listopada…

Źródła: dnevnik.com.mk, utrinski.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE