Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Powstanie eko-fabryka do selekcji odpadów

Macedonia: Powstanie eko-fabryka do selekcji odpadów

Na wysypisku śmieci w Prilepie będzie prowadzona segregacja odpadów wtórnych. W tym celu zostanie tam otwarta eko-fabryka. W Macedonii tego typu działania są podejmowane po raz pierwszy. Będą one dotyczyły przede wszystkim szkła i plastiku. Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej „Komunalec” z Prilepu przeprowadziło przetarg na wykonawcę. Wybrana została chorwacka firma „Tehniks”, która wykona prace o wartości 14 mln 695 tys. MKD (238 527,08 Euro).

– Przedsiębiorstwo „Tehniks” zaoferowało najlepsze warunki i zainstaluje urządzenia w pierwszym zakładzie selekcji odpadów wtórnych. Hala z linią do segregacji zostanie wybudowana obok miejskiego wysypiska w pobliżu wsi Alinci na obszarze 6 tys. m². Jednak najpierw musimy zakończyć procedurę przekwalifikowania terenów z rolniczych na budowlane – wyjaśnił Zlatko Risteski, dyrektor prilepskiego przedsiębiorstwa.

Zarządzający planują równocześnie z segregacją przeprowadzać kompostowanie odpadów.

– Uważamy, że taki model będzie opłacalny. Istnieje rynek na posegregowane lub kompostowane odpady, trzeba tylko popracować nad jego oswojeniem – dodał Risteski.
Początkowo prilepska eko-fabryka segregacji odpadów wtórnych będzie odzyskiwała plastik, papier, szkło, złom oraz surowce poszukiwane na rynku przez producentów. Oczekuje się, że już pierwszy rzut pozyskanych surowców wtórnych przyczyni się do napływu środków finansowych i zapewni pracę 40-50 osobom.

Źródło: novamakedonija.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE