Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Prawo jazdy od 16 roku życia

Macedonia: Prawo jazdy od 16 roku życia

Możliwość otrzymania prawa jazdy w wieku 16 lat, zaostrzenie polityki karnej względem osób zatrzymujących się i parkujących w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, jak również zmiany związane z ruchem kołowym na rondach – to najważniejsze zmiany w projekcie ustawy o bezpieczeństwie ruchu drogowego, przyjęte w czasie ostatniego posiedzenia rządu.
Minister spraw wewnętrznych, Gordana Jankuloska, poinformowała w czasie konferencji prasowej, że osoba, która ukończyła 16 rok życia będzie mogła nabyć prawo do uzyskania prawa jazdy kategorii B jeśli posiada dowód osobisty, zgodę rodziców lub opiekunów oraz przynajmniej podstawowe wykształcenie, a stan jej zdrowia psychicznego i fizycznego nie stanowi ku temu przeszkody.
Osoby te nie będą mogły prowadzić pojazdów w godzinach 20:00 – 5:00, chyba, że towarzyszyć im będzie rodzic lub opiekun posiadający uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Projekt ustawy zawiera również ograniczenia prędkości dla małoletnich kierowców, których nieprzestrzeganie pociągać będzie za sobą kary w wysokości 300 euro.
– Wierzymy, że zapewni to lepszą mobilność młodym ludziom i przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków, których przyczyną jest prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy – podkreśla Jankuloska.
Policja drogowa w zeszłym roku zarejestrowała około 12500 wykroczeń spowodowanych prowadzeniem pojazdu bez prawa jazdy. Osoby te spowodowały 448 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 657 zostało rannych.

Tekst: dnevnik.com.mk, tłum. i red. Zofia Dembowska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE