Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Prezentacja projektu „Turystyka bez Granic”

Macedonia: Prezentacja projektu „Turystyka bez Granic”

W poniedziałek w hotelu Oaza w Sztipie odbyła się prezentacja projektu „Turystyka bez Granic”, finansowanego z europejskiego funduszu IPA.

W programie uczestniczą macedońskie gminy: Kriva Palanka i Sztip oraz bułgarska: Kiustendił. Ich przedstawiciele będą mogli uzyskać informacje o obiektach turystycznych, zabytkach, wydarzeniach kulturalnych i ciekawostkach przyrodniczych, znajdujących się w regionie, dzięki turystycznym info-portalom, które zostały zainstalowane w wymienionych gminach.
– Projekt ten jest ważny nie tylko dla mieszkańców Sztipu, ale również dla rozwoju turystki w naszych  gminach i dla nas – ludzi żyjących i pracujących w różnych miejscach. Projekt pomoże nam się zbliżyć  i otworzy perspektywy do rozwoju i realizacji nowych inicjatyw, powiedział burmistrz miejscowości Sztip, Zoran Aleksov.

Całkowita wartość projektu wyniosła około 300 tys. euro, które zostały zainwestowane w utworzenie ośmiu elektronicznych platform, z czego cztery zostały zainstalowane w gminie Kiustendił, która jest kierownikiem projektu i po dwie w gminach Kriva Palanka i Sztip w Macedonii. Promocja terminali turystycznych w Krivej Palance i Kustendił miała miejsce jakiś czas temu.

– W Kiustendił info-terminale były promowane pod koniec marca i muszę przyznać, że wzbudziły zainteresowanie, zwłaszcza wśród młodszej części populacji. Są one interesujące za względu na interaktywność i możliwość szybkiego uzyskania informacji na temat konkretnych lokalizacji, wyjaśnił zastępca burmistrza gminy Kiustendił, Rosica Placzkova.
Przed dwoma tygodniami podobna promocja odbyła się w Krivej Palance z równie dobrymi efektami.

– To daje naszym gościom i turystom możliwość szybkiego zlokalizowania szukanych obiektów i uzyskania potrzebnych informacji podczas pobytu w naszym mieście, dodał Duszko Arsovski z Wydziału ds. Regionalnego Rozwoju Ekonomicznego w Krivej Palance.

Innowacyjność wdrożonego sposobu promocji turystyki polega na zainstalowaniu monitorów dotykowych, które działają w sieci dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Zapewniają one łatwy dostęp do wyczerpujących informacji o obiektach turystycznych w omawianych trzech gminach, począwszy od atrakcji turystycznych, zakwaterowania, komunikacji, na obiektach restauracyjnych i rozrywkowych kończąc.

Źródło: makfax.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE