Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Projekt „Kup dom, kup mieszkanie” przedłużony do maja 2013

Macedonia: Projekt „Kup dom, kup mieszkanie” przedłużony do maja 2013

Do 31 maja 2013 roku przedłużony został termin składania wniosków o dofinansowanie kredytów mieszkaniowych w ramach projektu „Kup dom, kup mieszkanie”, poinformowało Ministerstwo Finansów.

– W roku 2013 Ministerstwo Finansów ogłosi cztery publiczne konkursy, które pozwolą obywatelom ubiegać się o udział w projekcie już od początku stycznia do 31 maja 2013 roku. Do wyboru będzie jeden z dwóch modeli dotowania kredytów z budżetu państwa – napisano w komunikacie.

Pierwszy w wymienionych modeli polega na tym, że połowę miesięcznej raty (kapitał i odsetki) przez pierwszych pięć lat pokrywa państwo. Oprocentowanie jest subwencjonowane i wynosi 4,99% w ciągu pierwszych trzech lat oraz 5,5% w roku czwartym i piątym.

W drugim modelu państwo opłaca 50% kosztów zakupu mieszkania lub budowy domu. Oprocentowanie jest subwencjonowane i wynosi EURIBOR + 4,5% w całym okresie spłaty.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w ubiegłym roku w ramach projektu z budżetu państwa dotowano kredyty mieszkaniowe w wysokości 3,5 mln EUR.

Źródła: kurir.mk, plusinfo.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE