Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Protest przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w Skopje
zanieczyszczone Skopje

Macedonia: Protest przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w Skopje

Organizacje pozarządowe, które zjednoczyły się za pośrednictwem portali społecznościowych, przygotowały protest przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w Skopje. Zgodnie z przeprowadzonymi pomiarami jest ono na tyle duże, że utrudnia oddychanie i normalne funkcjonowanie w mieście. Protest ma się odbyć w najbliższą sobotę (21 grudnia 2013), jak podaje na Facebooku jeden z jego organizatorów (organizacja Go Green).

Z inicjatywy organizacji pozarządowych na kilku skrzyżowaniach w centrum miasta umieszczone zostały pudełka zawierające bezpłatne maski medyczne na potrzeby obywateli. Znajduje się na nich napis: „Oddychanie w Skopje jest szkodliwe dla waszego zdrowia”. Przedstawiciele organizacji zalecają, by używać masek do ochrony dróg oddechowych.

Miasto apeluje do mieszkańców, żeby nie wietrzyli zamkniętych pomieszczeń a dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i przewlekle chore nie wychodziły z domu, jeśli nie muszą. Uprasza się też obywateli o korzystanie z transportu publicznego. Do soboty kobiety w ciąży oraz osoby powyżej 60. roku życia zwolnione są z obowiązku chodzenia do pracy w Skopje, Tetovie, Bitoli oraz Kiczevie. Również przedszkolom, szkołom podstawowym i średnim zaleca się nie przeprowadzać zajęć na świeżym powietrzu. Pracownicy, którzy pracują na otwartych przestrzeniach, np. budowlańcy, powinni to robić tylko między godziną 11 a 17. To tylko część krótkoterminowych środków podjętych przez rząd w reakcji na utrzymujące się od kilku dni ogromne zanieczyszczenie powietrza w stolicy.

Skopje zaprezentowało dziś (17 grudnia 2013) projekt na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście, ale plany przyniosą rezultaty dopiero w kolejnych latach, ponieważ konkretne rozwiązania będą gotowe do końca 2014 roku.

Rząd spotka się ponownie w sobotę, aby ocenić nowe hydrometeorologiczne warunki pogodowe w kraju.

Źródła: mkd-news.com, plusinfo.mk 1,2,3

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE