Home / Bałkany / Macedonia: Protesty przeciw brutalności policji
demonstracii-sobranie-skopje-01

Macedonia: Protesty przeciw brutalności policji

We wtorek wieczorem, dnia 5 maja br., tysiące obywateli Macedonii protestowali przed siedzibą rządu domagając się jego dymisji i premiera Gruevskiego. Opozycyjna partia polityczna, SDSM (Socjaldemokratyczna Unia Macedonii) ujawniła 29 „bombę”, taśmę audio z podsłuchu rozmów pomiędzy przedstawicielami rządu, która dotyczy bezpośredniego zaangażowania Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych w ukrywaniu prawdy o zabójstwie 22-letniego mężczyzny, Martina Neshkovskiego, pobitego na śmierć przez policjanta w czasie pełnienia służby w czerwcu 2011 roku.

Protest przeciwko brutalności policji nasilił się, kiedy protestujący przełamali kordon policji i przenieśli się przed budynek parlamentu. W ciągu kilku godzin, setki w pełni uzbrojonych policyjnych sił specjalnych zareagowały użyciem dymnych bomb i gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłumy. Dziesiątki obywateli zostali zatrzymani – za niektórymi trwał pościg aż do przedmieści Skopje. W poszukiwaniu protestujących, specjalne siły policyjne wkroczyły do otwartej całą dobę biblioteki uniwersyteckiej i zaatakowali studentów, którzy w tym czasie uczyli się tam. W wyniku brutalnego stłumienia akcji duża ilość protestujących, przypadkowych przechodniów oraz policjantów została ranna. Szacunkowo 40 działaczy zostało zatrzymanych  na 24 godziny.

Protestujący obawiają się, że starcia między nimi a policją mogą się nasilić. Są przekonani, że premier Gruevski odmówi rezygnacji z urzędu i gotowy jest zmusić policję do działań skrajnych, by utrzymać władzę.

Media sympatyzujące z aktualnym rządem opisują sytuację jako długo przygotowywaną akcję przez opozycję na wzór ukraiński. Zarzuca się liderowi partii SDSM, Zoranovi Zaev, że opowiada mu destabilizacja polityczna w państwie i nawet nie próbuje porozumieć się pokojowo z premierem.

Protesty zostały zaplanowane codziennie zaczynając od godziny 18:00. Masowy protest odbędzie się 17 maja w Skopje przed siedzibą rządu, w którym udział zadeklarowała również mniejszość albańska mieszkająca na terenie Macedonii. Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że protesty zakończą się wojną domową.

W niniejszym linku znajduje się apel o solidarność z protestującymi: zasedan.ie.mk.

Źródło: vest.mk, dnevnik.mk, 24vesti.mk,

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE