Home / Bałkany / Macedonia: „Przebaczcie mi, jeśli wam zawiniłem i niech wam będzie wybaczone!”
karneval

Macedonia: „Przebaczcie mi, jeśli wam zawiniłem i niech wam będzie wybaczone!”

Dzień Przebaczenia (maced. Proczka) w religii prawosławnej ma duże symboliczne znaczenie, gdyż poprzez bezwarunkowe przebaczenie okazuje się szczerą miłość do bliźniego. Święto obchodzi się siedem tygodni przed Wielkanocą i w roku 2014 przypada na 2 marca. Jest ostatnim dniem przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Popularnym powiedzeniem jest: „Dziś jest Dzień Przebaczenia. Zostawmy to, co było złe za nami, wybaczmy krzywdy i starajmy się być lepszymi ludźmi. Przebaczcie mi, jeśli wam zawiniłem i niech wam będzie wybaczone!”. Według zwyczaju to młodzi proszą starsze osoby o wybaczenie.

Święto jest bogate w tradycje, zarówno te wykonywane w Dniu Przebaczenia, jak i związane z przygotowaniami do niego, m.in. tydzień poprzedzający Proczkę nazywany jest Białym ze względu na to, że głównym pokarmem w tym czasie są produkty mleczne. W dniu święta przygotowuje się obfity obiad, który kończony jest zabawą dla dzieci zwaną „amkanje jajce”. Gra polega na przywiązaniu ugotowanego i obranego jajka do nitki, a następnie poruszanie nitką nad głowami uczestników. Dziecku, któremu uda się ugryźć jajko, wróży się szczęście na nadchodzący rok.

Zgodnie z dawnymi zwyczajami w tym dniu odbywają się maskarady. Dziś, 02.03.2014, rozpoczęła się 14 edycja Międzynarodowego Karnawału „Proczka 2014” w Prilepie, południowej części Macedonii. Od godziny 13.00 na głównych ulicach miasta zaprezentują się tegoroczni uczestnicy. Wieczorem jury wybierze 15 najlepszych masek oraz przyzna nagrodę Grand Prix.

W okolicznych klubach organizowane są imprezy karnawałowe, a na głównym placu w Prilepie czas umilają żonglerzy, akrobaci, mimy i inni artyści.

Źródła: karnevalprilep.mk, cooltura.mk, mn.mk, skopjeinfo.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE