Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Przebudowa Korytarza 10

Macedonia: Przebudowa Korytarza 10

Macedońskie Koleje i niemieckie konsorcjum Wiebe & Alpinie podpisały umowę dotyczącą remontu torów na trasie Tabanovce (granica z Serbią) – Kumanovo oraz Miravci – Smokvica (na południu kraju). Kompletna przebudowa dwóch odcinków Korytarza 10 o łącznej długości 25 km, zostanie zrealizowana ze środków budżetowych oraz z kredytu uzyskanego w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Skarb Państwa zainwestuje 6,9 mln EUR, a pożyczka wyniesie 17,6 mln EUR.

Z pieniędzy uzyskanych od EBOiR przewidziana jest również przebudowa torów na trasie Nogaevci – Negotino o długości 30 km, poinformował Irfan Asani, dyrektor generalny Macedońskich Kolei.

Wiebe & Alpinie, który został wybrany w przetargu publicznym, ma 60 dni od podpisania umowy na ustawienie placu budowy na stacji w Kumanovo. Remont torów rozpocznie się najpierw na odcinku Tabanovce – Karposz, już w maju. Termin realizacji upłynie po roku.

Korytarz 10 to międzynarodowy projekt infrastrukturalny wchodzący w skład systemu transportowego w Europie, zdefiniowany na II Paneuropejskiej Konferencji Transportowej na Krecie w marcu 1994 r. Ma on połączyć drogi kołowe oraz kolejowe wiodące z Salzburga do Salonik. Modernizacja linii kolejowej jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Macedonii.

Źródło: plusinfo.mk, mia.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE