Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Przedłużony termin składania wniosków kredytowych na zakup mieszkania lub domu

Macedonia: Przedłużony termin składania wniosków kredytowych na zakup mieszkania lub domu

Rząd zdecydował, że przedłuży termin składania wniosków o otrzymanie kredytu subwencjonalnego na zakup mieszkania lub domu o trzy miesiące, czyli do 31 maja tego roku. Na spotkaniu z ministrem finansów Zoranem Stavreskim krok ten zaproponowali deweloperzy, uzasadniając go zarówno zwiększoną liczbą wniosków składanych tuż przed upływem terminu, istniejącymi niejasnościami związanymi z projektem, jak i niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Oprócz przedłużenia terminu, zmieniło się także między innymi to, że wnioski dotyczące kredytów zostaną rozpatrzone w ciągu miesiąca. W pierwszym etapie projektu, który będzie trwał do maja, w czterech turach zostaną zatwierdzone wnioski składane do banków. Przejście do drugiego etapu, zależy od tego, czy w pierwszym zostaną wykorzystane środki z budżetu przewidziane na projekt.

– Jeśli w pierwszym etapie wykorzystane zostaną wszystkie środki, wtedy w zależności od stanu budżetu państwa, ocenimy czy istnieje możliwość przyznania dodatkowych funduszy. W następnych latach dodatkowe środki będą na pewno – powiedział Stavreski. Równocześnie dodał, że według niego projekt „Kup dom, kup mieszkanie” jest długofalowy.

– Będzie trwał cztery lata i jeszcze za wcześnie by mówić o tym, ilu ludzi złożyło wnioski. Po zakończeniu, może na jesieni, będzie można podać dokładne informacje – oświadczył minister.

 

Tekst: build.mk, dnevnik.com.mk, tłum. i red. Patrycja Chajęcka

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE