Home / Gospodarka / Inwestycje / Macedonia: Przedstawiono projekt „Saharajan Makedonija”

Macedonia: Przedstawiono projekt „Saharajan Makedonija”

Indyjski miliarder Subrata Roy, po ogłoszeniu w czerwcu bieżącego roku, że sfinansuje 30-metrowy posąg Matki Teresy w Skopje, ma zostać producentem dużego kompleksu turystyczno-rekreacyjnego nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego.

Projekt inwestycji został niedawno przedstawiony premierowi Macedonii Nikoli Gruevskiemu, wicepremierowi Zoranovi Stavreskiemu oraz innymi przedstawicielom macedońskiego rządu.

Premier powiedział, że osobiście wspiera realizację przedsięwzięcia, które ma przynieść zatrudnienie dużej liczby obywateli. Projekt spotkał się ponadto ze wsparciem Stowarzyszenia hoteli, restauracji i kawiarni w Ochrydzie. Jego przedstawiciele stwierdzili, że ten luksusowy obiekt stanie się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych na Bałkanach. Satysfakcję z projektu wyraziła także organizacja ekologiczna Zelen Centar.

Projekt jest dziełem jednej z najbardziej znanych na świecie brytyjskich firm – WS Atkins. Przewiduje on budowę kompleksu turystycznego, który będzie się składał z obiektów przeznaczonych do rekreacji i odpoczynku, pól golfowych, spa, obiektów rozrywkowych i kasyna na wodzie.

Przedsięwzięcie ma za zadanie przyciągnąć do Macedonii tysiące turystów. Podczas jego realizacji powstanie wiele miejsc pracy. Tysiące stanowisk powstanie także po zbudowaniu obiektu. Dla pobliskich kawiarni i restauracji wybudowanie kompleksu oznacza wzmożony ruch. Z punktu widzenia państwa projekt ma być promocją Ochrydy i Macedonii na świecie.

Źródła: kurir.mk, novamakedonija.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE