Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia przyciąga rosyjskich turystów

Macedonia przyciąga rosyjskich turystów

Agencja Promocji i Rozwoju Turystyki kontynuuje działania, mające na celu przyciągnięcie do Macedonii, jak największej liczby turystów. Szczególną wagę przykłada do przedstawienia oferty turystycznej na rynku rosyjskim. W wyniku tych starań, prowadzonych przy wsparciu władz oraz macedońskich przedstawicieli w Federacji Rosyjskiej, pierwsza zorganizowana grupa rosyjskich turystów spędziła w Macedonii Święta Bożego Narodzenia. Ich przyjazd został zorganizowany przez biuro turystyczne „Morska Dzvezda” z Moskwy.

Przedstawiciel skopijskiej agencji turystycznej „Kamelija”, Zoran Jakimoski wyjawił, że została podpisana roczna umowa o współpracy z tym touroperatorem.
– Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna. Nasi rosyjscy partnerzy byli w Macedonii przed trzema tygodniami. Pokazaliśmy im wtedy główne atrakcje kulturowe i historyczne, a oni w ciągu tych trzech tygodni potrafili zebrać już pierwszą grupę turystów, gotowych na podróż z Rosji do Macedonii. To jest ich niewątpliwy sukces, a my mamy nadzieję, że przyjeżdżające grupy będą jak najliczniejsze – wyjawił dzisiaj w Ochrydzie Jakimoski.

Pierwsze wrażenia rosyjskich gości z pobytu w Macedonii są więcej niż pozytywne.
– Muszę przyznać, że Macedonia jest dla nas niezwykłym odkryciem. Wcześniej mało wiedzieliśmy o tym kraju. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych, unikalnych miejsc, począwszy od piękna przyrody po rozmaite ośrodki kultu religijnego. Nie jest zatem niczym dziwnym fakt, że Ochryda znajduje się na liście miejsc chronionych przez UNESCO. Waszemu krajowi, wypełnionemu kulturą, spokojem i tolerancją, życzę, aby stał się pożądaną destynacją turystyczną – wyznała Ludmiła Zmijevskaja.

Margarita Gasparijan, menedżer biura podróży „Morska Dzvezda” potwierdziła zainteresowanie sprzedażą macedońskiej oferty turystycznej na rynku rosyjskim, gdzie już od trzech tygodni jest ona reklamowana, przy finansowym wsparciu rządu RM, na trzech głównych kanałach telewizyjnych.
– Spodziewam się, że plan przyciągnięcia znacznej liczby turystów z Rosji do Macedonii, zostanie zrealizowany i to we wszystkich obszarach, począwszy od turystyki kulturowej, na sportowej kończąc – stwierdziła Gasparijan.
Touroperator „Morska Dzvezda” z sukcesem zajmuje się sprzedażą oferty turystycznej w Bułgarii. Każdego tygodnia jest realizowanych sześć lotów czarterowych w tym kierunku i nie ma przeszkód, aby ten sukces powtórzyć w przypadku Macedonii zwłaszcza, że jest to atrakcyjna destynacja z ciekawą ofertą. Uzupełniając swoje optymistyczne prognozy, Gasparijan zwróciła uwagę na ogromny potencjał rosyjskiego rynku turystycznego z ponad 20 mln mieszkańców w samym regionie stołecznym. Potwierdzenie zainteresowania rosyjskich turystów Macedonią można znaleźć również podsumowując sezon 2010 roku, kiedy do Ochrydy przyleciało czarterami sześć grup rosyjskich turystów poprzez moskiewską agencję turystyczną „Aleks-Turs”. Niestety, mimo zapowiedzi, współpraca w tym zakresie nie była kontynuowana w 2011 roku.

Tekst: kurir.mk, tłum. i red.  Beata Sodo-Bednarczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE