Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia rajem podatkowym Bałkanów

Macedonia rajem podatkowym Bałkanów

Macedonia, według rankingu PricewaterhouseCoopers oraz Baku Światowego pozostaje  krajem o najkorzystniejszej polityce podatkowej w regionie. Została ona zaklasyfikowana na wysokim, 20 miejscu wśród  185 analizowanych krajów i znalazła się wyżej od wielu krajów UE. Na  dole listy uplasowały się: Czarnogóra na 114 miejscu, Bośnia i Hercegowina – na 118 i Serbia na 143. Inne kraje regionu uplasowały się na 84 (Bułgaria) i 154 pozycji (Rumunia).

Pierwsze miejsce na światowej liście krajów najatrakcyjniejszych do inwestowania ze względu na politykę podatkową zajmują Malediwy, drugie: Katar, a trzecie: Hong Kong. W tym zestawieniu znalazły się również Zjednoczone Emiraty Arabskie na szóstej pozycji, a za nimi kolejno Arabia Saudyjska, Oman, Kiribati i Mauritius.

Lista rankingowa jest sporządzana w oparciu o kilka kryteriów: łączną kwotę podatków, stawki podatkowe, podział świadczeń socjalnych, rodzaj i wysokość ubezpieczeń, długość trwania oraz poziom skomplikowania procedur związanych ze sprawozdawczością podatkową.

Średnia alokacja środków przeznaczonych na podatki w krajach europejski kształtuje się na poziomie 42,6%, w Wielkiej Brytanii 35,5%, w Hiszpanii 38,7%, w Niemczech 46,8%, we Francji 68,3%, a we Włoszech 68,8%.

Źródło: vecer.com.mk, ekonomski.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE