Home / Bałkany / Macedonia: Rekonstrukcja albańskiego teatru w Skopje
реконструкција-албански-театар

Macedonia: Rekonstrukcja albańskiego teatru w Skopje

Rząd macedoński przeznaczył kwotę 8 milionów euro na gruntowną rekonstrukcję albańskiego teatru, znajdującego się na Bitpazarze. W styczniu 2014 rozpoczną się już prace budowlane. Budynek, w którym mieści się albański teatr istnieje od 63 lat, a od 40 nie był remontowany. Działał tam teatr albański, jak i również turecki.

Symbolicznie odbudowa rozpoczęła się 11 stycznia przy obecności premiera Macedonii Nikoli Gruevskiego, minister kultury Elizabety Kanczeskiej-Milevskiej oraz wicepremiera ds. realizacji Umowy Ramowej Musy Dżeferiego. W swoich przemówieniach podkreślali ważność tej inwestycji dla rozwoju kultury Albańczyków żyjących w Macedonii, a także kwestię, że nowoczesność teatru będzie zachętą dla albańskich aktorów i ich kreatywności. Elizabeta Kanczeska-Milevska przypomniała, że ten budynek, wcześniej znany jako Teatr Narodowy, to pierwszy teatr wybudowany w Skopje po trzęsieniu ziemi w 1963 roku.

Stary budynek zostanie zburzony, a na jego fundamentach powstanie nowy. Unowocześnione zostaną wnętrza teatru, technologie sceniczne, poprawiona będzie akustyka, systemy audio i video oraz systemy termiczne, elektryczne i hydrauliczne.

Projekt należy do skopijskiej grupy „Megaron”, a na wykonawcę wybrano włoską firmę „Lamone Moreda”. Prace budowlane nadzorować będzie Obywatelski Instytut Macedonii. Do czasu zakończenia prac, aktorzy będą występowali w starym budynku MNT-Centar, jak i na scenach innych teatrów.

Zakończenie projektu i oddanie teatru do użytku publicznego przewiduje się na wrzesień przyszłego roku. Będzie to siedziba jedynie albańskiego teatru. Turecki dostanie oddzielny budynek, którego budowa rozpocznie się wkrótce naprzeciwko dworca kolejowego w Skopje.

Źródła: vest.mk, mkd.mk

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE